Rize'ye törenle verilen ilk gaz 'şişirdi'

Rizeli doğalgaza kavuşmasını törenle, horonla kutlamıştı. Ama dört ay sonra gelen 400-500 liralık ilk faturalar şok yarattı



MUHAMMET KAÇAR


RİZE - Doğalgaza dört ay önce kavuşunca horonla kutlama yapan Rizeliler, ilk doğalgaz faturaları ile şaşkına döndü. Yüksek rakamlı faturalar Rizelileri isyan ettirdi.
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde doğalgaza kavuşan ilk il olan Rize’de, dört ay önce ‘ilk gaz verme töreni’ düzenlendi. 6 Eylül tarihinde kentte ulaşan doğalgaz kasım ayı sonunda konutlara verildi, ilk etapta 2 bin 500 kişi abone doğalğazla ısınmaya başladı.
Ancak Rizelilerin doğalgaz sevinci, gelen ilk faturalarla şoka dönüştü. 410 lira doğalgaz faturasını görünce şaşkına döndüğünü anlatan Yakup Yılmaz, “Derecesini düşük tutmamıza rağmen çok yüksek fatura geldi. Şaşırdık kaldık. Akşamdan bazı petekleri kapatmıştım. Ama yine de 410 lira fatura geldi. Komşuma 586 lira gelmiş. Evde çocuk olduğu için sürekli yakmışlar” diye dert yandı.
480 lira fatura gelen emekli Asiye Sarıhasan ise, “Bu faturayı nasıl ödeyeceğim? Devlet büyükleri yüksek maaş alıyor, ben az alıyorum. Ama ekmeği ikimizde aynı fiyata alıyoruz” dedi. 586 liralık fatura gelen Ahmet Sarıhasan da öfkeli: “Az bile geldi. Yüzde 40 daha zam yapsınlar faturalara. Olacak iş mi? Mecburen sobaya döneceğiz.” Öte yandan doğalgaz faturasının yüksekliğinden yakınan kişilerin yüksek derecede doğalgaz tüketmesinden dolayı evlerinin saunayı andırdığı gözlendi.
Karadeniz Doğalgaz Bölge Müdürü Recep Ünveren ortalama fatura tutarının 200 ila 250 TL arasında olduğunu açıkladı. Ünveren’e göre yüksek faturaların nedeni muhtelif: “Bunun üstünde ve altında olan faturalar da var. Bina yapısı, ısınma alışkanlıkları, ısı yalıtımı ile doğalgazda ilk kullanıcı tanışmasının bunda etkisi var. Yüksek fatura gelen konutlarda izolasyon eksikliği, evlerin büyüklükleri, bu faturalarda etkin oluyor. En büyük etken Doğu Karadeniz’de ağır kış şartlarının yaşanıyor olmasıdır. Yılbaşı tatili, kar nedeniyle okulların tatil edilmesi sonrası insanlar büyük vakitlerini evlerinde geçirdi. Bu sebepten doğalgaz tüketiminde artış oldu.”

‘Bünyeye zararlı’
Ünveren’in bir de tavsiyesi var: “Sıcaklık derecesinin sağlıklı insan bünyesinin kaldırabildiği oran olan 22 derecede tutulmasıdır. Bunun üstündeki sıcaklık insan sağlığı açısından faydalı değildir.”