@ismailsaymaz

Rober Koptaş ve Ümit Kıvanç'a Hrant Dink soruşturması

Rober Koptaş ve Ümit Kıvanç'a Hrant Dink soruşturması
Rober Koptaş ve Ümit Kıvanç'a Hrant Dink soruşturması
Agos Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş ve yazar Ümit Kıvanç'a bir ihbardan soruşturma açıldı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Hrant Dink Davası’nda kararın açıklandığı gün bir televizyon kanalında eleştirilerini sıralayan Hrant Dink’in ve Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş ile yazar Ümit Kıvanç hakkında, Antalya’dan bir şikayet dilekçesi gönderen Aydın Taşçı'nın ihbarıyla soruşturma açıldı. İhbarcının, “Belli ki Ermeni, devleti katil diye suçluyorlar” dediği dilekçesi, adeta “özel” ilgi gördü. Soruşturmanın TCK’nın 301. maddesinden açılmış olabileceğini kaydeden Koptaş, “Hiç şaşırmıyorum” diyor.

Hrant Dink davasının geçen yıl 17 Ocak’ta sonuçlanması üzerine aynı gün Agos’un Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş ve gazeteci Ümit Kıvanç, Habertürk TV’deki yayına katıldı. Koptaş ve Kıvanç’ın yayında belirttiği görüşlerden ‘rahatsız’ olan Antalyalı Aydın Taşçı, bir gün sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda suç duyurusunda bulundu. Taşçı, dilekçesinde, Rober Koptaş için “Belli ki Ermeni” ifadesini kullanarak, şunları yazdı:

“Rober Koptaş ve Ümit Kıvanç adlı TC vatandaşları (Belli ki Ermeni) Dink davası ile ilgili olarak TC devletinin katil olduğunu, katilliklerine devam ettiğini, ayrıca yargılama süreci hakkında nahoş kelimeler kullanmalarını bir Türk vatandaşı olarak kabul etmediğim için size bildirmek istedim.”

SAVCI CİDDİYE ALDI

İstanbul’da, dönemin özel yetkili savcılıklarından sorumlu Başsavcı Vekili Fikret Seçen, şikayeti ciddiye alarak 24 Şubat 2012’de işleme koydu. Dilekçeyi, Dink Davası’nın duruşmalarına giren Hikmet Usta’ya yolladı. Usta da 6 Mart’ta, “görev alanı dışında kaldığı için” evrakı iade etti. Bunun üzerine evrak, Savcı Mehmet Ocak’a düştü. Savcı Ocak da “Bakanlık İşi/Acele” kaydıyla Antalya Başsavcılığı’na yazı yazıp ihbarcı Aydın Taşçı’nın ifadesinin alınmasını istedi. Taşçı, 22 Mayıs 2012’de alınan ifadesinde, “Devleti alenen suçlayıcı ve küçük düşürücü sözlerde bulunarak tahkir ve tezyif eden, yine yargıyı hedef alıp küçük düşüren her iki şahıstan da şikayetçiyim” dedi.

Bu ifade sonrasında Savcı Ocak, altı ay boyunca Koptaş ve Kıvanç’ın adresini tespitle ve televizyondaki görüntülerin bilirkişiye gönderilmesiyle geçti. Ardından geçen hafta savcılık, Koptaş ve Kıvanç’ı ifadeye çağırdı. Gelecek hafta ifadeye gideceklerini vurgulayan Koptaş, “Bizim açımızdan, Türkiye ’nin yargı tarihindeki bir sürü trajik olay silsesilesine eklenmiş bir halka olarak görüyorum. Hiç şaşırmıyorum” dedi. Koptaş soruşturmanın 301. maddeden yürütülüyor olabileceğine işaret etti.


  http://www.radikal.com.tr/112812811281283

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neresinden tutulmali ki bu sistemin? - thetopographyofhell

  Avukatlık, hakimlik ve savcilik meslegini secenlerin mesleki deformasyona ugradiklarini dusunuyorum artik. Ya da kendi mesleklerinin icine o kadar girmisler ki rutini yapiyor olmaktan yaptiklarinin mantikli olup olmadigini sorgulamayi unutuyorlar. Evet pozitif hukuk diye bir sey var da nominalin hic mi kiyisindan gecilmeyecek. Her seyi "kanun emrediyor" diye mi siniflandiracagiz. Ormanin icinden ormani gorememek durumunun bunu cok iyi ifade ettigini dusunuyorum. Ben de bu iki insani sikayet eden insani parantezler acarak guclendirecegim ifadelerle sikayet etsem ciddiye alinacak mi?

  YAZIKLAR OLSUN , ADALET BUMUDUR ? - BARİSLAR

  Bende bu ülkede yaşayan bir ermeniyim.Rober Koptaş öyle bir cümle kullanmakta çokmu haksız yani arkadaşlar.Ermeni Sevag askerde öldürülüyor katili 4 yıl hapisle yakayı kurtarıyor , aynı devletin hakimi sevag ın annesine koklama onun elbisesini kokusu geçmiştir diye ölümüzü şehidimizi ve annesini rencide ediyor , bugün bu ülkenin her yerinde ermeniyim demekten korkuyorsunuz açık açık bunu bağıramıyorsunuz , dedelerinizin yaşadığı bu topraklarda ırkçı kesimler tarafından yok sayılıyorsunuz, tarih kitaplarında tüm aslınız vatan haini olarak tüm öğrencilere tanıtılıyor , öncü ve barış isteyen gazeteciniz Hrant meydanda arkasından kurşun sıkılarak öldürülüyor , katilin ailesi ortalığa nam salıyor katiline içerde ağa gibi muamele ediliyor ismail türüt gibiler nerde kaldı ogünler sanma biter samastlar diye şarkıyı çağrıştırıyor,dedelerinizin isyan eden etmeyen ayırd edilmeden hepsinin katli zaten ezelden vacip , e peki soruyorum arkadaşlar , bu rober abimizin söylediği çokmu büyük bir söz tüm bu yaşadıklarımızın yanında ? Siz aynı bizim gibi yaşadıklarımızı yaşasanız ne hissedersiniz. Biz hala ülkesini seven ermeni ve hakçı çocuklarız.Bizi ötekileştirenler utansın , bize kıyanlar ve kıymakta olanlar varlığımızdan hala rahatsızlık duyanlar utansın.

  Soykirimci bir zihniyet... - 1umut2

  Ermeni Soykirimini inkar eden bir zihniyetten baska ne beklenir?