Robert, Boğaziçi, Türbetepe...

Özgen Berkol Doğan, 28 yıllık ömrüne Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) görev alabilecek denli fizik bilgisini, akademisyenliği, üç bilimkurgu romanı çevirisini, fotoğrafçılığı ve dansçılığı sığdırdı.

İSTANBUL - Özgen Berkol Doğan, 28 yıllık ömrüne Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) görev alabilecek denli fizik bilgisini, akademisyenliği, üç bilimkurgu romanı çevirisini, fotoğrafçılığı ve dansçılığı sığdırdı. Doğan, Isparta'da düşen uçakta yaşamını yitiren altı bilim insanının en genciydi.
Boğaziçi Üniversitesi (BT) Fizik Bölümü Araştırma Görevlisi Doğan, asistanı olduğu Prof. Dr. Engin Arık ile birlikte, Isparta'ya havalanan Atlasjet uçağına, sadece genç ve başarılı bir fizikçi olarak değil, kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Nevzat Doğan ve eczacı Ferhan Doğan'ın tek çocukları olarak da bindi. Ailesinin gözbebeği olarak yetiştirilmişti.
Fizik tutkunuydu
Robert Kolej'i bitirip Boğaziçi Üniversitesi'ni kazandı, fiziği çok sevdiği için bilim insanlığı yolunda yürüdü. Öğrenciliği sırasında arkadaşlarıyla birlikte gecekondu diye nitelenebilecek evlerde kaldı, harçlığını kazanmak için kolejde laboratuvarda çalıştı, bilgisayar oyunları hakkında yazılar yazdı.
İlginç serüveni daha kolejdeyken başlamıştı. Tangoya merak salmış, fotoğrafla ilgilenmiş, sinema ve resimle ilgilenmişti. Dağcılığa, üniversitede bu kulübün başkanlığını yapacak ve bir kez ölüm tehlikesi atlatacak kadar tutkuyla bağlıydı. Daha kolejdeyken aldığı 'Michael Hamilton Bilim Ödülü', bilim insanlığa uzanan yolun da başlangıcıydı. Sonra Arık'ın ekibinde katılıp CERN'de çalışma imkanı buldu.
'Ne mütevazıymış'
Evlatlarını dün toprağa veren Doğan ailesinin evinde yas var. Ailesi oğulları için, "İzin verdiği kadar tanıdık ve çok sevdik onu" diyor. Anne Ferhan, oğlunu bir de arkadaşlarından dinlemiş: "Arkadaşlarıyla konuşuyoruz, ne kadar mütavazı olduğunu yeni fark ediyoruz. Okulunun ismini bile söylemeye çekinirmiş. 'Fizikçilerin geçinmesi için ek iş yapması gerekiyor' diyordu. Piyasada iyi para kazanabileceği halde bilim yolunda ilerlemeyi tercih etti."