Roboski'de ölenler anıldı

Roboski'de ölenler anıldı
Roboski'de ölenler anıldı
Roboski'de 4 yıl önce düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybeden 34 kişi bugün mezarları başında anıldı. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, henüz tek bir kişinin bile sanık sıfatıyla yargı karşısına çıkartılmadığını söyledi.

RADİKAL - Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında (Roboski) 28 Aralık 2011 gecesi düzenlene hava operasyonunda ölen 34 kişi, bugün ölümlerinin 4'üncü yıldönümünde mezarları başında anıldı.

Hava operasyonunda ölenlerin ailelerinin yaşadığı Uludere İlçesi'nin Gülyazı Köyü'nde yapılan anma törenine HDP'li milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Osman Baydemir, Mehmet Ali Aslan, Alican Önlü, HDP, DBP il ve ilçe teşkilatları, çeşitli baro ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğu kalabalık bir grup katıldı. Gülyazı Köyü'nde yapılacak anma için kurulan platforma, 'Roboski katliamının 4'üncü yıldönümünde katillerden hesap sormaya devam ediyoruz' yazısı ile ile hayatını kaybeden 34 kişinin fotoğraflarının yer aldığı pankart asıldı. Burada toplanan kalabalık sık sık sloganlar attı.

Roboski Aileleri Derneği (Roboski-Der) tarafından organize edilen, anma etkinliğinde ölenler için bir dakika saygı duruşunda bulunuldu. Anma programında anneler ellerinde hayatını kaybeden çocuklarının fotoğraflarını taşırken, anma programına kadınlar ve hayatını kaybeden 34 kişinin yakınları, giydikleri siyah elbiselerle katıldı.

Kayıp yakınlarının kısa mesajlarının ardından HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Kürtçe bir konuşma yaptı. Kürt kimliğinin yüz yıllardır yok edilmek istendiğini savunan Baydemir, "Bugün acılıyız, ağlamaklıyız. Ancak Allah'a inandığım gibi Kürt halkına da inanıyorum. Tıpkı Roboskili anneler gibi, Kürt halkı da boyun eğmeyecek. Bizler için statü günü aydınlık olacak. Anneler sizin içinizdeki acı, ciğerinizdeki yara ilaç edilmiyor. Sizlere bir kere daha misafir olduk. Ne zaman barışın müjdesini verirsek belki o zaman acınızı hafifletiriz. Eğer bu katliamın faillerine hesap sorulsaydı, Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamları belki de yaşanmayacaktı. Eğer bunun hesabını soramazsak daha büyükleri olabilir. Biz Molla Mustafa Barzani, Kadi Muhammet, Şeyh Berzenci, Seyit Rıza'nın mirasını taşıyoruz" dedi.

HDP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da 34 kişinin öldürülmesinin üzerinden 4 yıl geçtiğini ve 5'inci yıla girildiğini belirterek, "Savaş uçakları 34 Kürt gencini öldürdü. Bunu inkar edemiyorlar. Buna rağmen tek bir şüpheliyi sanık sıfatıyla savcının önüne çıkaramadılar. Yıllarca oyaladılar ve en sonunda takipsizlik kararı verdiler. Roboski davası Anayasa Mahkemesi'nin önünde ve bu dosyadaki, bu davadaki en önemli özelliklerden biri; her şeyin açık olması ve kararları Başbakan'dan, Genelkurmay Başkanı'na kadar, buna hukukta ve askeri dilde buna sıralı amirler diyorlar. Emir komuta zinciri içinde Roboski katliamına karar verdiler. Ve bu katliamı yaşama geçirdiler. Bu arada Roboski ile birlikte Kürdistan'da gerçekten çok büyük bir katliam politikası tekrar yürürlüğe konulmuş. Roboski'nin katilleri bugün Cizre'de, Silopi'de, Sur'da, Kerborda'da (Dargeçit) katletmeye devam ediyorlar" diye konuştu.
Beştaş, Cizre ve Silopi'de hayatını kaybeden 16 kişinin cenazesinin Şırnak Devlet Hastanesi Morgu'nda olduğunu, yer olmadığı için cenazelerin yan yana, kucak kucağa bekletildiğini iddia etti.

Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) Diyarbakır'da 2 gün süren ve dün sonuç bildirgesi açıklanan genel kurulunda alınan karara değinen Beştaş, demokratik bir anayasa ile Kürt halkının kendi kendini yönetmesini istediklerini söyledi. 100 bin oy alan belediye başkanlarının, bakanlığın tek imzasıyla görevden alındığını ifade eden Beştaş, oy veren halkın iradesinin ise hiçe sayıldığını, bunun diktatörlük olduğunu savundu.

Yapılan konuşmaların ardından kalabalık grup, 34 kişinin mezarının bulunduğu mezarlığa yürüdü. Mezarlıkta hayatını kaybedenler için dua edilmesinden sonra anma programı sona erdi.
DHA/Sekvan KÜDEN