Roboski'de son düğünün videosu: Ölenleri özleyince izliyorlar

Roboski'de son düğünün videosu: Ölenleri özleyince izliyorlar
Roboski'de son düğünün videosu: Ölenleri özleyince izliyorlar
Şırnak'ın Uludere (Roboski) ilçesinde hava bombardımanı ile katledilen 34 kişinin ardından hiç düğün yapılmadı. Katliamdan önce en son evlenen Hüseyin Encü de kardeşi Cihan'ı kaybetti. Onun düğün videosu şimdi ölenleri özledikçe izlenen acı bir hatıra...

Radikal.com.tr - Evrensel gazetesinden Cumhur Daş ve Rojhat Yeşilçınar'a konuşan Hüseyin Encü katliamdan kısa süre önce evlendiği için köydeki son düğün onunki. Çünkü katliamdan bu yana ilçede ne düğün ya yapılıyor ne bayram kutlanıyor. Haberin ilgili bölümü şöyle:

15 yaşındayken babasını, 4 yıl önce de annesini kaybetmiş Hüseyin. Babasının ölümünden sonra evin sorumluluğu onun omuzlarına binmiş. Kardeşlerini her şeyden sakınmış. Ancak 28 Aralık 2011 gecesi 19 yaşındaki kardeşi Cihan Encü savaş uçaklarından atılan bombaların hedefi olmuş. O geceyi hiç unutamayacağını söyleyen Hüseyin, “O gün aslında kaçağa ben gidecektim. Cihan, ‘Bu gün ben gideyim, diğer günler sen gidersin’ dedi. Ve gitti” diyor. Hüseyin katliamdan 17 gün önce evlenmiş. “Köyde en son düğün benim düğünüm oldu. O günden bu yana da başka düğün olmadı” diyor. Ve anlatıyor; “Düğün kasetinde çoğu şehidin görüntüleri var. Onları özlediğimizde düğün kasetini açıp bakıyoruz. Cihan, Selahattin, Adem diğer arkadaşlar halay çekiyor, eğleniyor. Hepsiyle yakın arkadaştık. 5. sınıfa kadar Selam ile aynı okulda okuduk. Diğerleriyle de sürekli sohbet ediyor, şarkılar söylüyorduk. Beraber sınıra eğlenceli şekilde gidip geliyorduk.” 

...

Katliam yerine ilk gidenlerden olduklarını söyleyen Hüseyin, “Orada öyle bir görüntü vardı ki her insanın bünyesi kaldırmazdı. Parçalanmış insanlar, katırlar. O görüntüyü unutmak imkansız” diyor. Katliamdan sonra uzun bir süre sınıra gidememişler. “Oradan geçmek istemedik” diyor ve ekliyor; “Şimdi gidiyoruz. Onca insanın öldüğü yoldan gidiyoruz. Her gidişimizde katırların kemikleri, bidonlar... Sanki o insanların cenazelerinin üzerinden geçiyormuşuz gibi hissediyoruz. Ama yine de gitmek zorundayız...”

HABERİN TAMAMI

'Hakem Kürtleri aşağıladı'


  ETİKETLER:

  Sohbet

  ,

  hakem

  ,

  Selam

  ,

  Aralık

  ,

  Evrensel