Roboski'nin katırları 'kasıtsız' vurulmuş

Roboski'nin katırları 'kasıtsız' vurulmuş
Roboski'nin katırları 'kasıtsız' vurulmuş
Şırnak'ın sınır bölgelerinde, asker tarafından kaçakçılığın önlenmesi için vurularak öldürüldüğü öne sürülen katırların, kaçakçılık faaliyetlerinin engellenmesine yönelik müdahaleler sırasında çıkan arbedede kasıt olmaksızın vurulduğu bildirildi.

RADİKAL - Milliyet gazetesinden bugün yer alan ve ' güvenlik güçleri'ne dayandırılan habere göre Ortasu ve Gülyazı köylerinde köylülerin katırlarının 'kasıt olmadan' vurulmuş...

Haberde, 'bölgedeki sivil ve askeri güvenlik birimlerinin tespitlerine göre' katırların iki ayrı olay sırasında vurulduğu belirtildi. Bu birimlere göre Mart 2015 başından beri bölgedeki kaçakçılık faaliyetlerinde gözle görülür artış yaşanırken mart başında askerlerin kaçakçılığı engellemek için bir gruba müdahale ettiği, kaçakçıların buna karşılık verdiği, yaşanan arbedede 3-4 katırın vurulduğu belirtildi. Güvenlik birimleri, bir iki hafta sonrasında da Gülyazı ve Ortasu köylerinden 60-70 kişinin 200 katırla Irak’a Göreneş Dere yatağından geçiş yapmak üzereyken asker tarafından durdurulmak istendiğini, 'dur' ikazına uyulmaması üzerine havaya ateş açıldığını, buradan geçemeyen grubun başka bir dere yatağına yönlendiği, tekrar ikaz edilince, “gücünüz yetiyorsa durdurun” diyerek geçişe devam ettiğini, sisten yararlanarak bir bölümünün sınırı geçtiğini bildirdi. Tekrar yapılan müdahale sırasında, 5-6 katırın yakınlarına yapılan atışlar nedeniyle öldüğü, 6-7 katırın da yaralandığı kaydedildi.

Ümit Kıvanç yazdı. "Kürdün katırı "

Sırrı Süreyya Önder: Roboski'de halk ayakta