Roboski'yi anlattı: 8-9 kişi ölmeyebilirdi

Roboski'yi anlattı: 8-9 kişi ölmeyebilirdi
Roboski'yi anlattı: 8-9 kişi ölmeyebilirdi
Türk savaş uçakları tarafından bombalanması sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı Uludere olayının 2. yıldönümünde Hakkari'de kepenkler açılmadı. O günü yaşayan Hasan Ürek: Uçakların bombaladığı anı hiç unutamıyorum. Olay yerine, ambulans helikopter gönderilmiş olsaydı, bugün 8 - 9 kişi ölmeyecekti

ŞIRNAK - Uludere ilçesine bağlı Ortasu ve Gülyazı köyleri yakınındaki sınırda; Irak topraklarından mazot kaçakçılığı yapan köylülerin, Türk savaş uçakları tarafından bombalanması sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı olayın üzerinden 2 yıl geçti.Yaşananlar nedeniyle Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli'de kepenkler açılmadı.Uludere'de hayatını kaybedenler için anma töreni düzenleniyor. Katliamdan yaralı olarak kurtulan 4 kişiden biri olan 19 yaşındaki Hasan Ürek, o günü şu sözlerle anlatıyor: Uçakların bombaladığı anı hiç unutamıyorum. Olay yerine, ambulans helikopter gönderilmiş olsaydı, bugün 8 - 9 kişi ölmeyecekti.

Hakkari kent merkezi ile Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde esnaf, Uludere olayının yıldönümü nedeniyle kepenkleri açmadı. Nöbetçi fırın ve eczane dışında tüm işyerlerinin kapalı olduğu Hakkari ve ilçelerinde, polis çeşitli noktalarda güvenlik önlemi aldı.34 kişinin yaşamını yitirdiği olayın yıl dönümü nedeniyle Uludere'de anma etkinliği düzenleniyor. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da etkinliğe katılması bekleniyor.

Ali Topuz yazdı. "Roboski: Kucağımızda iki yıldır yanan boşluk"


Hasan Ürek, 2 yıl önce yaşadığı o günü anlattı: "30-40 arkadaşımız Heron sesinden dolayı geri dönmüştü. Yoldayken ben ve birkaç arkadaşım 'geri dönelim' diye düşündük ama arkamızdan, Gülyazı Köyü'nün Tarlabaşı Mahallesi'ndeki arkadaşlar geldiği için 'kimse dönmemiştir' deyip yola devam ettik. Gittiğimiz yer Haftanin değil, Dağlıkaynak'tı. Sınıra vardığımızda, yükümüz hazırdı. Katırlara yükledik, dönüş yoluna geçtik. Tarlabaşı Mahallesi'ndeki arkadaşlar öndeydi, biz de arkadaydık."


"ÜZERİMİZE 7 HAVAN TOPU ATTILAR"


Eşekler mağarasına geldiklerinde üzerlerine 7 havan topu atıldığını belirten Ürek, şöyle konuştu: "3 tanesi bombaydı, 4 tanesi aydınlatmaydı. Önden giden Tarlabaşı Mahalleli arkadaşlar, askerin 3 noktayı tuttuğunu söyledi. Hiçbir zaman 3 yolu tutmamışlardı. O zaman, köyü aradık. Ne yapalım, diye. Ailelerimiz 'yükü atıp gelin' dedi. Arkadaşlarla aramızda görüştük, o anda uçaklar bombalamaya başladı. İlk önce, bizi vurdu. Birinci gruptaydım. Ağır yaralanıp, kendimden geçmişim. Ondan sonrasını hatırlamıyorum. 45 dakika sonra, ikinci grubu bombalamışlar. Saat 21.00'de oldu bunlar. Köylüler 23.00 - 24.00 arası gelmişler. 4-5 kilometre, sırtlarında bizi taşıyarak köye getirdiler. Salih Ürek’le, ağır yaralıydık. Bizi, bir ambulansa koydular. Bir tane, oksijen tüpü vardı. Kaç saat bekledik, sadece bir ambulans gelmişti. Ambulans helikopter olsaydı, 8-9 kişi sağ olacaktı. Zaten basınçtan dolayı, iç kanama geçirmişlerdi. Salih Ürek, yolda vefat etti."

Roboski anıtı hazır, müzesi yolda


“17 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDIM”

Şırnak Devlet Hastanesi'nde 17 gün yoğun bakımda kaldığını dile getiren Ürek, "11. gün, ancak gözümü açtım. Kendimi bile tanımıyordum. 'Ben kimim, burada ne işim var' diyordum. Babam 15. gün gelmişti ziyaretime, o bile beni tanıyamamıştı. Bir kulağım yüzde 70, diğer kulağım yüzde 30 duymuyor şu anda." diye konuştu.

Şırnak İl Özel İdaresi’nde geçici işçi olarak çalıştığını dile getiren Ürek, katliamın 3. yılına girildiğini ancak şu ana kadar herhangi bir failin ortaya çıkarılmadığını söyledi. Tek dileklerinin, faillerin ortaya çıkması olduğunu dile getiren Ürek, dosyayı alan askeri savcılığın faillerini bulacağından ümidi olmadığını da belirtti. (dha/Cihan)