Robot trafik polisi hizmete girdi

Robot trafik polisi hizmete girdi
Robot trafik polisi hizmete girdi
Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde Bölge Trafik Büro Amirliği'ndeki polisler tarafından tasarlanan ve aküyle çalışan ilk 'Robot Polis', Muğla karayoluna konuldu.

MUĞLA - Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde Bölge Trafik Büro Amirliği’ndeki polisler tarafından tasarlanan ve aküyle çalışan ilk ’Robot Polis’, Muğla karayoluna konuldu. Sert plastikten imal edilen, 1.80 boyundaki 20 yıllık polis memuru Ahmet Durmuş’un fotoğrafının kullanıldığı robot polis, gece -gündüz Ortaca Bölge Trafik Polisi’nin görev yaptığı noktalarda hizmet verecek.
’Robot Polis’, trafikte alkollü ve art niyetli sürücülerin uygulama yapan polise karşı can güvenliğini tehlikeye sokacak durumları engellemek amacıyla yapıldı. Türkiye ’de ilk olarak Ortaca’da hizmete sunulan robot polis, ilçede görev yapan polisler tarafından tasarlandı. Ortaca Sanayi Sitesi’ndeki ustalar tarafından sert plastikten imal edilen robot polis için Ortaca Bölge Trafik’te görevli 20 yıllık polis Ahmet Durmuş’un fotoğrafı kullanıldı. Robot polislere talep gelirse seri üretime geçilecek.
Robot polis, yol uygulaması yapan bir polisin yapmış olduğu işaretlerin tamamını yapabiliyor. Polis aracında bulunan polislerin uzaktan kumanda ile verdikleri talimat sonucu robot polis tek elini kaldırarak ’Dur’ ve bir kolunu uzatarak ’Kenara çek’ işareti yapıyor. Ayrıca led ışıklar sayesinde gece de hizmet verebiliyor.
Aküyle çalıştırılan ve kolayca sökülüp takılan robot polisin güneş enerjisi ile çalıştırılması için çalışma yapılıyor. (Cihan KAYA/DHA)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  robot

  ,

  Gece

  ,

  Güneş

  ,

  sanayi

  ,

  hizmet

  ,

  Karşı

  ,

  muğla

  http://www.radikal.com.tr/112250611225062

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  butun polisler robot olsun! - idil rosa

  Butun polisleri robottan yapin, simdiki polislerde simit satsin! Simitin fiyatini yariya indirin, cok satsinlar surumden kazansinlar. Boylece kimse dur ihtarina uymadi diye kafasina kursun yemesin, nezarette kendini ranzaya asmasin! Galiba devletimizde benim gibi dusunmeye baslamis, nihayetinde uygulamaya Mugla'dan baslanmis. Soz uc cocuk yaparim, herbirimiz gunde uc simit yesek onbes simiti sadece ben alirim...

  Bizim memleket - anarshit

  Günün birinde, yanlışlıkla robot polis zannedilip gerçek polise çarpılcak. İnşallah o polis ölmez. (Ölürse niyazi olur çünkü) Olacak, kesin, görürsünüz.