Roche'a polis baskını

Kayıtlar savcılıkta
İstanbul'da Organize Suçlar ekipleri, savcılık emriyle Roche'un muhasebe ve diğer kayıtlarına el koydu. Ankara'da da Mali Büro, Beşer Ecza Deposu'nu basarak aldığı evrakı İstanbul'a gönderdi.
Arslan'dan ifade
Roche, "Soruşturma sonucunu bekliyoruz" açıklamasını yaptı. Pahalı ilaç satın alımı ihalesini düzenleyen SSK İstanbul Satın Alma Müdür Yardımcısı Azmi Arslan da savcılığa ifade verdi.

İSTANBUL - SSK'ya fahiş fiyatla ilaç alındığı iddiasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında Roche firmasının İstanbul'daki merkezi ile Ankara'da Beşer Ecza Deposu'na baskın düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Sevcılığı'nin isteği üzerine düzenlenen iki baskın sonucunda toplanan muhasebe kayıtları ve ilgili belgelerin İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Tabipler
Odası ve İstanbul Defterdarlığı'ndan üç kişilik bilirkişi heyetince inceleneceği öğrenildi.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla harekete geçen İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne bağlı iki ekip, Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş.'nin Levent Büyükdere Caddesi'nde bulunan merkezine gitti.
Ekiplerin Roche merkezindeki incelemeleri sürerken Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Büro ekipleri de Beşer Ecza Deposu'nun Yenimahalle'deki deposuna gitti. Mali polisin SSK'ya pahalı ilaç satımıyla yolsuzluk yapıldığı iddialarına konu olan 2003-2004 yılına ait iki koli defter ve faturaya el koyarak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği öğrenildi. Baskınlarda herhangi bir kişinin gözaltına alınmadığı belirtildi.
Öte yandan Roche Müstahzarları Sanayi Anonim Şirketi, polisin şirket merkezinde yaptığı incelemenin, yürütülen soruşturmaların devamı olduğunu bildirdi. Şirketin açıklamasında, kamuoyuna 8 Ağustos'ta yapılan duyuruda da konuyla ilgili her türlü denetime açık olunduğunun belirtildiği hatırlatıldı.
Roche: Saygı duyuyoruz
Açıklamada "13 Ağustos tarihinde Roche merkezinde mali polisin yaptığı inceleme, yürütülen soruşturmaların bir devamıdır. Roche, süren dava ve yürütülen soruşturmaların neticesini hukuka saygı çerçevesinde beklemektedir. Hukuk sürecinin sorunsuz işlemesi için, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da duyarlıkla davranmaya devam edeceğimizi kamuoyunun dikkatine sunarız" denildi.
Arslan ifade verdi
SSK İstanbul Satın Alma Müdür Yardımcısı Azmi Arslan da dün, SSK'ya yüksek fiyattan ilaç alındığı iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ifade verdi. Arslan eski DGM binasında faaliyet gösteren İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nda 1.5 saat süreyle ifade verdi.