'Rockçı imam'a soruşturma

'Rockçı imam'a soruşturma
'Rockçı imam'a soruşturma
Diyanet İşleri Başkanlığı, rock müziği ile uğraşan ve bir albüm çıkaran Antalya'nın Kaş İlçesi'ne bağlı Pınarbaşı Köyü İmamı Ahmet Muhsin Tüzer hakkında soruşturma açtı.

DEMRE - Antalya Müftülüğü, imam Ahmet Tüzer'in Kaş'ta verdiği konser sonrası, konu hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı'nda müfettiş istedi.

Diyanet İşleri'nden müfettiş Abdulkadir Albayrak, Kaş'a gelerek İlçe Müftüsü Fetullah Yavuz ve diğer müftülük yetkililerinden bilgi aldı, ayrıca İmam Tüzer'in Kaş'ta verdiği konseri izleyenlerin görüşlerine başvurdu.

Pınarbaşı Köyü'nde de Muhtar Yusuf Acar ve köylülerden bilgi alan müfettiş Albayrak, İmam Ahmet Muhsin Tüzer'in de ifadesini aldı.

Soruşturma hakkında konuşmak istemediğini söyleyen İmam Tüzer, " Müzik çalışmalarını görevimi aksatmadan yaptım. Suç işlediğimi düşünmüyorum. İmamlık görevimi ve müzik çalışmalarımı sürdüreceğim" dedi.

DHA - Ahmet ACAR


  http://www.radikal.com.tr/115117711511777

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dinin notayla imtihanı... - alacain

  Müziğin dini, ırkı, rengi yoktur. Bu ayrım nerede var nerede yazıyor. Ne kadar saçma. Makamla okunuyor ezanlar.

  Dinciler bu şekilde belli ediyore - Gadasını Aldığımın Ateisti

  Soruşturmayı tam olarak nasıl açacaklar acaba? "Ya böyle çok şey davranıyordu." "Ney?" "Ne bileyim öyle müzikler eğelenceler falan. Hiç kültürümüzde değil böyle çok rahatsız olduk." "Tamam da ne yazayım buraya tam olarak?" "Ya işte ... hah şey de şey: Bizim kültürümüzde rak müzik yok de."

  Keşke.. - cenkay

  Diyanet İşleri Başkanlığı diye bir kurum olmasa. Hepten toptan kaldırabilsek devlet adına dinin manüple edilmesinin aracını. İsteyen istediği gibi yaşasa dinini. Cami mi yaptırmak istiyorsun, al kredini bankadan yaptır, İmam mı istihdam edeceksin topla cemaatten maaşını öde, Cemevi midir isteğin sen yap, dedenin maaşını öde ben güvenliğini sağlayayım devlet olarak, havra mıdır arzun yap işlet ve devretme. Devletle ilişkin sadece inanç özgürlüklüğünün korunması, kollanması yönünde olsun. Toplumu şiddete, savaşa, cihada, çatışmaya yöneltmediğin sürece istediğin ibadeti istediğin kadar yap, hatta uygar koşullara uyup çevredeki insanları hayatından bezdirmediğin sürece çan da çalabilirsin, ezan da okuyabilirsin. Bu arada diyanet işlerinde şu anda çalışanları da mağdur etmeyelim, devletin muhtelif kurumlarında çeşitli görevler vererek emekli, olana kadar tazmin edelim haklarını, imam cemaat ayarlarsa SGK'ya geçer zaten, ayarlayamazsa park ve bahçeler müdürlüğünde yapacağı bir iş bulunur. Böylelikle halk inancının iktidarlar tarafından manüple edilmesinden korunmuş olurken devlet de diyanet işlerinin maliyetinden kurtulmuş olur. Buradan elde edeceği tasarrufu eğitim alanında ya da az gelişmiş bölgelerin kalkınmasına harcayabilir. Keşke sakince bakabilsek bu konuya. Keşke çoğunluk bir taraftan inanç özgürlüğü derken diğer taraftan inancının bedelini bana ödettirme uyanıklığına tevessül etmese.

  Rokçu İmam - Turkuvaz

  Güzel işte. Bir dine inanmanın yaşamdan soyutlanmamak olduğunu gösteriyor. Yaşama bağlanmayacaksın diye bir kuralmı var dinde ? Ama diyanet at gözlüklerini takmış ve orta çağ karanlığında yaşayıp duruyor. Zifiri karanlıktan dolayı aydınlığı görecek durumu da yok anlaşılan. Protestanlarda çoktan beridir kadın kilisenin başına geçebiliyor, katolikler zaten kiliseden bağımsız bir hayat sürüyorlar ve kilise de tutumunu ve duruşunu değiştirmek zorunda kalıyor. Bizim diyanet elinden kalsa "engizisyon" kurallarını getirecek. Allah ıslah etsin ne diyeyim. Herkes kendini haşa Allahın yerdeki temsilcisi gibi görmeye başladı. İmamlık görevini yerine getirdikten ve inandıktan sonar, rockta yapar, jaz'da çalar, dansta eder senin mi sorunun ?

  Farklı olmak güzel bir şeydir! - amaurot

  Tasavvuf konseri verse gene aynı şekilde soruşturma açılır mıydı? İmam olması rock müzik dinlemeyeceği, müzikle uğraşmayacağı anlamına mı gelir? Herkes benzer olacak diye bir kural mı var? Farklı olması bir zenginlik değil mi? Küpe takan imam da görmek isteriz Diyanet'te!

  Hristiyanlar da... - sertanyar

  Bu işi Hristiyanlar yapıyor. İlahileri rock müzikle söylüyorlar. Hatta ismi bile var bu türün: Christian Rock diye. Niye yasaklamaya çalışıyorlar anlamadım.

  Diyanet'i kim soruşturacak peki? - Pe@ce

  En güzel cevabı imam zaten vermiş, biz ne söylesek boş artık. Devlet her bir naneye soruşturma açmaya o kadar hevesli ki, sizi temin ederim ki tasavvuf müzikle uğraşsa hiçbir şey olmazdı. Diyanet gitsin de kendine soruşturma açsın; cami denetleyiciliği görevini bırakıp bütün inanç gruplarının temsilcisi olmaya baksın.