Rocky ve Maske yıldız oldu

Sıhhiye çok katlı otoparkındaki bomba yüklü aracı bulan dedektör köpekler Rocky ve Maske, dün şöhretin tadını çıkardı. Türkiye'nin en ünlü köpekleri Rocky ve Maske'nin basın toplantısını, 33 kurumdan 58 gazeteci izledi.

ANKARA - Sıhhiye çok katlı otoparkındaki bomba yüklü aracı bulan dedektör köpekler Rocky ve Maske, dün şöhretin tadını çıkardı. Türkiye'nin en ünlü köpekleri Rocky ve Maske'nin basın toplantısını, 33 kurumdan 58 gazeteci izledi.
Ankara Terörle Mücadele Şubesi'nde görev yapan Rocky ve Maske'yle bomba uzmanı olan idarecileri, dün eğitim gördükleri Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Köpek Eğitim Merkezi'nde kameraların karşısına çıktı.
'Bombayı görünce korktum'
Rocky'nin idarecisi Erkan Başpehlivan, olay anını anlatırken "O gün otoparklarda bomba araması yapıyorduk. Rocky Sıhiye'deki otoparkta araçları koklarken mavi renkli Mercedes Vito'nun önünde yere oturarak tepki verdi. Sonra teyit için Maske ve bakıcısı Mehmet Fırat Günyüzlü'yü çağırdık. Maske de aynı tepkiyi verince bomba uzmanları devreye girdi. Bombayı görünce korkmadım desem yalan olur" dedi. Günyüzlü de "Maske de aynı tepkiyi verince araçta bomba olduğundan emin olduk. Ödül beklemiyoruz. Belki yüzlerce insanı ölümden kurtardık. Bu gurur bize yeter" diye konuştu.
Yetenekleri kamera önünde de gösteren Rocky ve Maske, bir otomobilin motor kısmına yerleştirilen bir kalıp TNT'yi, aracı koklayarak buldu. Rocky ve Maske, idarecileri tarafından oyuncakları olan toplarla ödüllendirildi. Ancak Rocky, mikrofonlara takılı süngerleri de top sandı. Rocky, muhabirlerin elinden aldığı süngerlerle kendini ödüllendirdi.
Rocky ve Maske'nin eğitildiği Köpek Eğitim Merkezi'nin müdürü Akalay Özdemiroğlu, merkezde, gelecek yıl banknot ve koku teşhis köpekleri yetiştirmeye başlayacaklarını söyledi. Özdemiroğlu'nun verdiği bilgiye göre poliste halen 220 köpek görev yapıyor. Köpek Eğitim Merkezi'nde, narkotik dedektör, patlayıcı dedektör, silah-mühimmat kaçakçılık dedektör, ceset arama, canlı insan arama, anti-terör ve asayiş devriye olmak üzere yedi branşta köpek eğitimi veriliyor.