Rögar hırsızları üzülecek

"Başka çocuklar ölmesin, başka aileler acı çekmesin." Üstü kontrplakla örtülü bir rögar çukuruna düşen beş yaşındaki Dilara Dumrul'un ailesinin tek dileği buydu.

İSTANBUL - "Başka çocuklar ölmesin, başka aileler acı çekmesin." Üstü kontrplakla örtülü bir rögar çukuruna düşen beş yaşındaki Dilara Dumrul'un ailesinin tek dileği buydu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin dün tanıttığı yeni rögar ve mazgal kapakları, inşaat firmalarının ihmalkârlıklarına belki çare olmayacak, ancak rögar ve mazgal kapaklarını çalıp hurdacılara satan hırsızların işini elinden alacak. Çünkü metal yerine betondan yapılacak. Ayrıca kapıp kaçılmayacak kadar ağır olacak.
Radikal'in pazartesi günkü manşetini okuyanlar hatırlayacaktır. Kent soyguncularının sadece 2006 yılında İstanbul'da hurdacılara satmak için çaldıkları rögar ve mazgal kapakları için belediyenin bütçesinden 805 bin YTL çıkmıştı. Mali külfet bir tarafa, üstü açık rögarlar, her yıl pek çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden oluyordu. Bu tip olayların önüne geçmek için bir süredir İstanbul Teknik Üniversitesi'yle çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İSTON'dan dün müjde geldi.
Beton devrimi için patent
Türkiye'de ilk kez üretilen yeni kapakları 'beton devrimi' olarak niteleyen Topbaş, "Bu betonu üretmek için bir yıldır çalışma yürütüyorduk. Benzer bir çalışmayı İngiltere de yapıyor. Yeni kapaklar çelikle yarışacak sağlamlıkta yapıldı. Patent için de başvurduk" dedi.
Topbaş'ın anlatımına göre yeni teknolojiyle üretilen beton sadece rögarlarda değil inşaattan nükleer atıkları gömmeye kadar her yerde kullanılabilecek:
"Bu beton mukavemet açısından çelikle yarışabilecek özelliklere sahip. Ayrıca esnekliği var. İçinde çelik elyaf bulunuyor. 60 ton basınca dayanıklı. Bu, normal betondan 10-15 kat daha dayanıklı olduğu anlamına geliyor. Depremden hasar gören yapıların onarımında da kullanılabilecek. Nükleer atıkları kırılma, çatlama ve sızmaya sebep olmadan gömmek için de kullanılabilir."
Yeni betondan ızgaraların ağırlığı 75, rögar kapağının ağırlığıysa 80 kilogram. İstanbul'da rögar ve mazgal kapaklarında zorunlu olarak yeni beton kullanılacak. İstanbul'daki 140 bin rögar kapağı da kademeli olarak yenisiyle değiştirilecek. Tanesi 130 YTL olan yeni rögar kapaklarının yerleştirilmesi için 18 milyon 200 bin YTL harcanacak.