Roj TV iflas etti!

Roj TV iflas etti!
Roj TV iflas etti!
Danimarka'da hakkında, PKK'ya yardım ve propagandasını yapmak gerekçesiyle kapatma kararı verilen ve para cezasına çarptırılan Roj TV iflas kararı aldı.

KOPENHAG - Gazete ve Televizyon kanallarına bir basın bildirisi gönderen Roj TV Genel müdürü İmdat Yılmaz Roj TV ve yapımcı firma Mezopotamya TV’nin 10 milyon kron (1,4 milyon euro) parayı ödeyecek durumda olmadığını belirterek iflas kararı aldıklarını bildirdi. Kopenhag şehir mahkemesi tarafından önce her iki TV kuruluşuna verilen ikişer buçuk milyon kron para cezası, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 5’er milyon krona yükseltilmiş ayrıca iki televizyon kanalının kapatılmasına karar verilmişti. Roj TV yönetimi karara en üst ve son mahkeme olan Yüksek Mahkeme'de itiraz ederek, cezanın dava sonuçlanıncaya kadar ertelenmesini istemişti. Ağır Ceza Mahkemesi ise paranın Yüksek Mahkeme kararını beklemeden hemen ödenmesini istemişti. İmdat Yılmaz, mahkemenin parayı karar tam sonuçlanmadan istemesini haksızlık olarak yorumlayarak, “Aslında dava tam sonuçlanmadı. Bu nedenle cezanın ödenmesi için Yüksek Mahkeme kararının beklenmesini istedik ama mahkeme kabul etmedi. 10 milyon kronu (1,4 Milyon Euro) ödememiz için bankalar da anlayışlı davranmadı. Bu nedenle iflas kararı almaktan başka çaremiz kalmadı” dedi.
Roj TV davası haricinde devlet başsavcısının daha önce gözaltına alınan ve bir süre gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılan 12 PKK ’lıdan 7 si hakkında "terör örgütüne yardım ve yataklık etmek", "terör örgütü yararına haraç toplamak" ve 67 milyon kronu (yaklaşık 900 bin Euro) ayrıca 140 milyon kron (9,5 milyon Euro) "terör örgütüne aktarmak suçlarından" açtığı dava ise devam ediyor. (Ünsal TURAN / DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114680011468003

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HABERİN BAŞLIĞI IRKÇILIK KOKUYOR - pispor

  Neymiş PJKK ya yardım ve yataklıkmış ya arkadaş senin gibileri bu ülkede PKK yardım yataklık dedi 17500 masum savunmasız Kürt insanını öldürüp adına da faili meçhul (devlet)dedirtti Bir haber yapacaksan namuslu ve vicdanlı yapacaksın sorun ROJ tv evet borcundan dolayı kapatıldı borcunu ödemeyen bir kurumun iflas kararı almasını neden bu kadar büyütüyorsunuz Gücünüz varsa Türkiye'nin bu gün ki dış ticaret açığını hesaplayın

  En doğru karar - 3039

  Roj TV gibi reklam geliri olmayan tamamen gönüllü bağış ve çalışanların fedakarlıkları ile dönen bir kurumun bu meblağda bir parayı ödemesi imkansız. Zaten Türkiyenin hatırına böyle ağır ceza vermişlerdi. Ödememekle en doğru kararı vermişler. Nasıl olsa farklı mecralar ve farklı alanlar Kürdlere açık. Artık Avrupayı bırakıp Kürdistan Federal bölgede çalışmaya başlamaları en uygun seçenektir. Zaten Federal hükümet onlara böyle bir çağrıyı yaptı. Gidin Hewlér ya da Suleymaniye'de kanalınızı açın, Avrupaya ödediğiniz onca vergi de Kürdistan hükümetine kalsın. Kürd TV'sinin Kürdistanda çalışması lazım. Bu sayede imkanlar daha çok faaliyetler daha etkin, hitap ettiğini kitle çok daha büyük olacaktır.

  Iflaz yok ettirme var - Ari Zerdüst

  Baslik atarken toplumlarin hasasiyetnide göz önünde bulundurmak gerekir.Aptal degiliz!Kürtler ROJ tv ici "gözümüz,kulagimiz,yüregimizdir" dedi.Dolaysiyla saygili yaklasmak önemli. Bu kararin ABD ve AB nin baskisi sonucu alindigi biliniyor.birakalim onu mahkemenin verdigi para cesazi ayni zamanda bir kapatma cesasidir.Dünyada bir TV yayinina böylesi bir ceza uygulanmismidir? hayir. Demeki oyun oynandi.Onynanan oyunla yüklü para cesasi ile hem kapatmak istediler hemde iflazi gerceklestirdiler.ROJ yönetimine iflazi vermekten baska secenek birakmadilar. Bu kararin Kürt halki acisinda tek bir degeri olmadigi bilinmeli.Alinan karar haksiz,adaletsiz ve ilkesizcedir.Kiniyorum!!Lanetliyorum !!