Roj ve Nûçe TV'nin lisansına iptal

Roj ve Nûçe TV'nin lisansına iptal
Roj ve Nûçe TV'nin lisansına iptal

Danimarka mahkemesi, Roj ve N çe TV ye, basına bugüne kadar verilmiş en ağır cezayı kesti.

Danimarka’da Kophenhag Eyalet Mahkemesi, Roj TV davasında, aralarında Nûçe TV’nin de bulunduğu 3 televizyon kanalının yayın lisanslarını iptal etti, kanalların bağlı bulunduğu Mesopotamia şirketine ise 5 milyon kron ceza kesti.
Kopenhag Eyalet Mahkemesi’nde dün görülen Roj TV davasında, Mesopotamia Brodcasting’e ait televizyon kanallarının hepsinin yayın lisansını iptal kararı aldı. Danimarka’da bir basın kuruluşuna verilen en yüksek ceza olarak değerlendirilen cezaya şirketin itiraz hakkı bulunuyor. Ancak, itiraz edebilmek için de 5 milyon kron para cezasını ödemesi ya da bir teminatta bulunması gerektiği belirtildi. İki hafta içerisinde itiraz edilmemesi durumunda MMC, Nûçe ve Roj TV’nin yayın lisansları iptal edilmiş olacak. Şirketin yetkililerinden Ahmet Dicle, itiraz konusunda neler yapılacağını avukatların netleştireceklerini belirterek, “İki hafta içerisinde itiraz edilmezse televizyonlarımızın yayınları duracak. Savcılık, şirketlerin tamamen kapatılması yönünde görüş bildirdi. Mahkeme ise, verdiği bu kadar yüksek para cezası ile aslında savcılığın kararını onaylamış bulunuyor” dedi.
Ahmet Dicle, söz konusu kararın 2012’de verilen karardan daha ağır olduğunu da vurgulayarak, “Bir süredir Mesopotamia Brodcasting’in hesapları dondurulmuştu, farklı engellemeler de vardı. Şu anda yayın lisansımız iptal edildi. İki hafta içerisinde itiraz edilmesi ve aynı zamanda para cezasının ödenmesi gerekiyor” diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Roj TV

  ,

  Yayın

  ,

  Kopenhag

  ,

  Ceza

  ,

  Para