Roj ve Nuce Tv'ye darbe!

Roj ve Nuce Tv'ye darbe!
Roj ve Nuce Tv'ye darbe!
Danimarka'da mahkeme, aralarında PKK ile aynı çizgide yayın yapan NUÇE TV ve ROJ TV'nin bulunduğu üç televizyon kanalının yayın lisanslarını iptal etti, kanalların bağlı bulunduğu şirkete 5 milyon kron para cezası verdi.

Kopenhag Eyalet Mahkemesi’nde bu sabah saatlerinde görülen davada, Mezopotamya Brodcasting’e ait televizyon kanallarının hepsinin yayın lisansı iptal edildi.

Şirketler 5 milyon Danimarka Kronu para cezasına çarptırdı. Mahkeme aynı zamanda kararı ile Danimarka basın tarihinde bir ilke imza attı. Ülke tarihinde ilk kez bir basın kuruluşu için bu kadar yüksek bir para cezası verilmiş oluyor.

Karar ile MMC, NUCE TV ve ROJ TV’nin yayın lisansları iptal edildi.

Gelişmelere ilişkin ANF’ye bilgi veren gazeteci Amed Dicle, itiraz konusunda neler yapılacağını avukatların netleştireceğini de söyledi.
Savcılığın şirketlerin tamamen kapatılması yönünde görüş bildirdiğini de vurgulayan Amed Dicle, “Mahkeme ise verdiği bu kadar yüksek para cezası ile aslında savcılığın kararını onaylamış bulunuyor” tespitini yaptı.

Söz konusu kararın, 2012’de görülen karardan daha ağır olduğunu da vurgulayan Dicle, bir süredir Mezopotamya Brodcasting’in hesaplarının dondurulduğunu, farklı engellemeler olduğunu da sözlerine ekledi. Verilen para cezasının şu anda ikinci derecede önemli olduğunu belirten Dicle, “Şu anda yayın lisansımız iptal edildi” dedi.

Öte yandan Dicle, mahkeme kararında Kürt sorunun çözümü açısından gelinen aşamaya da geniş bir şekilde yer verildiğini de kaydetti. Bu sürecin olumlu görüldüğü tespitinin yapıldığını da vurgulayan Dicle, Danimarka’nın ilk kez bir basın kuruluşu hakkında böylesi yüksek meblağa varan para cezası verdiğini de belirtti.

ROJ TV DAVASI BİR YIL DEVAM ETTİ
Danimarka Şehir Mahkemesi’nde geçen yıl görülen Roj TV davası, bir yıl devam etti. Ancak dava sonucunda ROJ TV’ye yayınlarından dolayı 5 milyon Danimarka Kronu para cezası verildi.

Şehir Mahkemesi, savcılığın ROJ TV’nin lisansının iptali talebini reddetmiş, lisansın ve yayınların devam etmesine karar vermişti. Bu karardaki para cezasına itiraz eden ROJ TV, Kopenhag Eyalet Mahkemesi’nde itiraz davası açmıştı. Bu dava da bir yılı aşkın bir süre devam etti. Bugün verilen karar, şehir mahkemesinin verdiği cezaları ağırlaştırarak, ilave cezalar verdi. Buna göre, ROJ TV Anonim Şirketi’nin lisansının iptali ile birlikte 5 milyon Danimarka Kronu para cezasına çarptırıldı.

Bunun yanında Kopenhag Eyalet Mahkemesi, bir önceki kararda yer almayan ek bir ceza verdi. Mezopotamya Brodcast Anonim Şirketi’ne bağlı MMC Müzik Kanalı ve Nuçe TV’nin de lisansının iptaline ve şirkete 5 milyon Danimarka Kronu para cezası verdi. Bu karara karşı 15 gün içinde yüksek Mahkeme’de itiraz hakkı bulunuyor.


  http://www.radikal.com.tr/114024111402416

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İkiyüzlü Demokrasi - qommagene

  Gezi direnişinden sırasında ve sonrasında batıda yaşayan Beyaz Türklerde şöyle bir söylem gelişti: Vay be! biz Kürtlerin yıllardır neler çektiğini görmemişiz daha yeni tanık oluyoruz diye hayıflandılar. işte hayıflanacak bir örnek daha Kürtler Avrup'ya yıllardır ikiyüzlü Demokrasi diyorlar çünkü Türkiye'den alacakları birkaç ihale için kendi demokrasilerini ve kanunlarını çiğneyebiliyorlar yıllardır bu böyle Avrupa'da Kürtleri kriminalize ederek terörist etiketiyle Türkiyeye şirin gözükme çabası vardı.Kürtler üzerinde bütün anti-demokratik uygulamalar sergilendi.Buna demokrasisiyle dahil Danimarka'da dahildir. Elbette ki bunun Avrupa için gerekçeleri vardır zaten Kürtlerin ortadoğuda bu hale gelmesinde İngilizlerin büyük payı vardır. Kürtlere karşı bu kin taaa Haçlı Seferlerine dayanır Kürt komutan Selahaddin Eyyubiye dayanır.

  Neden? - senolmurat

  Haberde bu kanalların bu cezayı neden aldığından neden bahsedilmiyor?

  şaka gibi - Agér

  bizim hükümet neler kadir miş gördünümüz demokrasisi övünen elin avrupalısına bile ellleri yetişiyorsa bu devletten korkacan arkadaş. bak adamları nasıl hizaya getirdiler. Onlarada yuh olsun iki yüzlü sözde demokratlar.

  kürtlere büyük darbe... - 06yusuf65

  böylesi kritik bir dönemde bunun olması tabikide tesadüf değildir. bu yapılan darbe kürtlere çözüme yapılan bir darbedir. amaç çözümsüzlüğün olması kürtlerin sokağa çıkması türkiyenin süriye gibi olması ... sizler ne kadar kapatsanızda bizler yine açacağız sizler ne dadar özgürlüğü kısıtlasanızda bizler direne direne özgürlüğü kazanacağız burdan erdoğanada sesleniyorum ya batıracaksın yada bataklıkdan kurtaracaksın öyle bir zaman geldi artık adım atmanız gerekiyor bizler bölge halkı olarak sizlere kilitlenmiş bir durumdayız bnm bildiğim kadarıyla kalan süre bir aylık süredir ya tam çözüm olacak yada tam bir çözümsüzlük ve buda eşittir ya büyük bir barış yada büyük bir savaş.....

  danimarkayı kınıyoruz - xalomeheme

  danimarkayı kınıyoruz roj ve nüçe mmc kürt halkının ve ötekilerinin gözü kulağıdır kapatılamaz

  ROJ tv - Secret Garden

  hukumet bunlara ne verdi ALLAH askina.demokrasimiz ileri! oldugu icinmi? herkes demokrat oldugu icinmi? ne icin ABD-AB-ISRAIL akp ile kolkola her istedigini yerine getiriyor? burnuma kotu kokular geliyor benim..bu insanlar eger akp nin her istedigini yerine getiriyorsa buyuk bir menfaati var demektir.daha oncede boyle oldu.pkk 1999 yilinda sinir disina cekildikten sonra ab makamlari pkk yi teror listesine aldi.demekki pkk vurunca eylemci ateskes yapinca teroristmis gozlerinde.ve bir kisim turkde apo yu teslim eden israil-abd-ab ye sukurlerini sunuyor.roj tv kapatilincada sevinc cigliklari atiyor.ama neyin karsiliginda bu diye sormuyor.!