Rojava'da kadınlara 'saatlik nikah'la tecavüz

Rojava'da kadınlara 'saatlik nikah'la tecavüz
Rojava'da kadınlara 'saatlik nikah'la tecavüz
Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgesi Rojava'daki kadınların El Kaide militanları tarafından 'saatlik nikah' kıyılarak tecavüze uğradıkları iddia edildi.

Suriye’den kaçıp Türkiye ’ye sığınan mültecilerin ülkelerinde yaşadıkları dram, her mültecinin hikayesinde faklı bir yüzüyle ortaya çıkıyor.

BBC Türkçe servisinden Rengin Arslan’a konuşan mülteci kadınlar, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesi Rojava’daki kadınların El Kaide militanları tarafından ‘saatlik nikah’ kıyılarak tecavüze uğradıklarını iddia etti.

İşte Rengin Arslan’ın röportajından bir bölüm:
Fehime bundan 10 ay önce, Suriye'de Kürtçe adıyla Rojava (Batı) olarak bilinen bölgeden Ceylanpınar'a gelmiş. Kasım ayının başında rejimin ağır bombardımanından kaçmış. Önce 4 çocuğunu bir aileyle buraya göndermiş. 4-5 gün sonra o da eşiyle birlikte Ceylanpınar'a sığınmış. Şimdi 2 yaşında olan en küçük çocuğu Pervin'i göstererek, "Daha sütteydi." diyor.

'REJİM GİDİNCE İŞİN RENGİ DEĞİŞTİ'
"Önce uçaklardan yapılan bombardıman kaçtık, sonra da çeteler geldi" diyerek anlatmaya başlıyor. Sorum üzerine 'çetelerden' kastının Özgür Suriye Ordusu'na bağlı muhalifler ve El Nusra Cephesi olduğunu söylüyor.

Onların sınırı geçtiği dönemde savaştan kaçan 10 bin kişi gelmiş Türkiye'ye.

Her fırsatta evine dönmek istediğini söylüyor. Ama Suriye tarafındaki Til Halef'teki çatışmalar nedeniyle evine dönemediğini söylüyor.
Rojava'da rejim güçlerinin tasfiye edilmesinden sonra "işin renginin nasıl değiştiğini" anlatıyor: "Suriye olayları başladığında bu örgütler 'Demokratik bir devrim yapmayı planlıyoruz' dediler. Ne zaman ki Rojava'da rejim güçleri tasfiye edildi, bu sefer bu örgütler yüzlerini Rojava'ya çevirdiler. İşin mecrası değişti. Biz Özgür Suriye Ordusu'na bağlı grupların ne istediğini anlamıyoruz."

Özgür Suriye Ordusu'nun Rojava'da saldırılarını halka yönelttiğini ve Kürtler ile Arapların arasını açmaya çalıştığını söylüyor. "Rejim de bunu denedi, ama halklar arasında bir husumet yoktur. Kız alıp verirler." diyor.

Rojava'da bir kız, bir de erkek kardeşi kalmış. Şam'dan gelip yerleşmişler oraya. Her sabah telefonla konuştuğunu söylüyor ve ekliyor: "Oradalar fakat tehdit altında bir yaşam sürdürüyorlar. El Nusra orada bir tehdit. Birkaç gün jeneratörlerle idare ettik ama sonra Til Halef'teki örgütler bombaladı. Rezil bir yaşam sürdürüyorlar."

Hem saldırıların hem de bölgeye uygulanan ambargonun yaşamı zorlaştırdığını anlatıyor.

'SAATLİK NİKAH' İLE TECAVÜZ
Rojava'da kadınların durumunu soruyorum Fehime'ye: "Rejimin hakim olduğu zaman nasıldı, şimdi nasıl?"

Rejim döneminin farklı nedenlerle de olsa daha iyi olduğunu söylüyor. Uzun uzun anlatıyor, bugün neler olduğunu da...

"Rejimin hakim olduğu dönemde, mesela Halep'e gitmek istediğimde her toplu aracında mutlaka El-Muhaberat'tan veya rejimin farklı birimlerinden 3-4 kişi bulunuyordu. O da halkı korumak için değil, halkın üzerinde bir baskı yaratmak içindi. O sayede aklından bu tür kötülükler geçirenler bile buna cesaret edemiyordu."

Peki şimdi? Bakışları öfkeli bir hal alıyor. Sesi aynı tonda anlatmaya devam ediyor. Anlayamadığım sözcükleri hızlanıyor sadece:

"Rejimin tasviyesi ile birlikte her şey gerçekten mübah oldu. El Kaide mensupları Til Ebyad'da saatlik nikah kıyıyorlar. Bir kadını alıp götürmüşler. Sabaha kadar 8 kişi o kadınla ilişkiye girmiş. Her saat nikah kıyıyorlar. Bunu da İslam adı altında yapıyorlar. Bu saatlik nikahlarda da birbirlerini tebrik ediyorlar. Hocalar da fetva veriyor. 'Savaşta bunlar helaldir' diye. Bu kadın bu olaydan sonra intihar etti."


  http://www.radikal.com.tr/1150096115009626

  YORUMLAR
  (26 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hadi ba - esiroglu

  Bu kadar kasıtlı haber yapmayın. Sunniliktede vehhabiliktede saatlik nikah yoktur. Zamanla nikah iran şiasında vardır. Milleti galeyana getirmek için haber yapıyorsunuz.

  Turkmenlerden ne haber? - zargaron

  Kuzey Irak'ta Turkmenler katledilirken Amerikan-Ingiliz basinindan ceviri yapmakla yetinen Turk gazeteleri halki bu durumdan haberdar bile edemediler. Simdi de yazanlara gore Kuzey suriyede sadece Araplar ve Kurtler varmis. Insan merak ediyor, Kuzey Irak'ta yoktular, Kuzey Suriye'de de yoklar, peki nerede bu Turkmenler?

  VAH Kİ VAH, UTANCIMIZDAN KİMSENİN YÜZÜNE BAKAMIYORUZ. - m.rozbilen

  Başörtülü bacıma saldırdılar diyen,neden "başörtülü bacıma tecavüz ettiler" diyemiyor? kafir teröristlerin tecavüzüne uğrayan bir kürt kadını olduğu için mi? Yazık,bu teröristlere arka çıkanlar büyük vebal taşıyorlar.Dünya buna seyirci kalmamalıdır.Önce destekçilerine sonra kafir elkaidecilere ders verilmelidir.

  Yazıklar Olsun - X120

  Dini kullanarak birilerini öldüren, birilerinin ırzına geçen, birilerine baskı uygulayan, Allah adına katliamlar yapan insanlar Müslüman da olsa, Hristiyan ya da Yahudi de olsa fark etmez; ağır ruh hastasıdır. Eminim haberde anlatılanlardan daha iğrenç şeyler yapacak adamlar da vardır aralarında. Ama benim için daha berbat bir şey varsa o da, bu haberin altına "yalan söylüyorlar, ajitasyon yapıyorlar, karalamaya çalışıyorlar, kadın kendi fantezisini kaideci kardeşlerimize mal etmiş" diyecek tıynetteki yaşam formlarıyla aynı memlekette yaşamaktır.

  müslümanlığın geri kafalılarca yapılan reformist yorumu "saatlik nikah" - isik38

  Saatlik nikahta ne be? İnsanlığın bittiği yerin adını imama sorduk helaldir açıklaması ile örtmeye çalışmışlar. Utancın adı islama karışmış malesef. Müslüman değilim ama hangi din yada düşünce olursa olsun bunun adı etnik temizliktir. Dün sırp milisler bosnada bunu yapıyordu. bugün el kaide suriyede bunu yapıyor. Tecavüzün adı ne zamandır nikahla anılır oldu? Şimdi bunlar inandıkları Allah'ı kandırdıklarını mı zannediyorlar ? Nikahın ilk şartı kadın ve erkeğin baskıdan uzak kendi iradesi ile nikahı kabul etmesidir. Silah doğrultulan kadının rızası olamayacağından nikah meşru değildir. Bunun adı düpedüz tecavüzdür.

  dini inançlar kişisel kalmalıdır. - çıkarsız

  dini inançlar başka insanlar üzerinde yasalara dönüştüğünde böyle garabetler yaşanıyor. Tarihte de bunu görüyoruz. İbn-i Sina suskunluğa mahkum ediliyor, Galile ölümle yargılanıyor, Bruno yakılıyor. Matbaaya şeytan diyen bir kültür iyi sorgulanmalı.

  Ajitasyon tam gaz - PAN-ZEHİR

  Siz sanırım İran'la karıştırdınız MUTA nikahı olayını. Bu tarz uyduruk haberlerle ajitasyon yapmayın.