Rojava'ya destek mitingi

Rojava'ya destek mitingi
Rojava'ya destek mitingi
BDP İstanbul İl Örgütü Kadıköy'de Rojava ile dayanışma mitingi düzenledi. Miting öncesi bir pankartın polisçe indirilmesi üzerine kısa süreli olaylar yaşandı.

BDP İstanbul İl Örgütü tarafından dün Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlenen Rojava’ya destek mitingi öncesi küçük çaplı olaylar çıktı.
Alana rıhtım girişinden giren bir grup, arama yapan polislerle tartıştı. Tartışma gerginliğe dönüştü. Gerginliğin tırmanması üzerine polisler, bariyerlerin gerisine çekildi. Olaylar sırasında polis bariyerleri de yıkıldı. Araya giren diğer katılımcılar, polise yönelen grubu engelledi.
Polis ekiplerinin bu kez bir binadan sarkıtılan pankartı indirmesi üzerine mitinge katılan bazı gruplar önce sözlü ardından da taş atarak tepki gösterdi. Miting alanını çevreleyen polis bariyerlerinden atlayanlar pankartın asıldığı binaya girmeye, polis de buna engel olmaya çalıştı. Ancak binaya taş yağmaya başlayınca polisler de kaçmak zorunda kaldı. Binaya yaklaşık 5 dakika boyunca taş atıldı. Kullanılmayan binanın camları kırıldı. Çevik kuvvet ekipleri gruba müdahale için hazırlanırken olaylar sona erdi. Pankart yeniden asıldı. Fakat 5 dakika sonra pankart tekrar kaldırıldı. Olaylı başlayan mitingde konuşan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Kürt halkı Ortadoğu ’nun en büyük politik ve siyasi gücüdür” diye başladığı konuşmasında, Kürtlerin bu siyasi gücünün kaynağını Öcalan’dan aldığını, bu hareketin önderinin de Öcalan olduğunu ifade etti. RADİKAL / İSTANBUL