'Rojda', 'Roşna' ve 'Şilan' parklara giremedi

Diyarbakır'da DTP'li , Kayapınar Belediyesi'nin üç parka verdiği 'Rojda', 'Roşna' ve 'Şilan' adları kaymakamlık tarafından kabul edilmedi. Belediyenin, yürütmenin durdurulması talebi de reddedildi

 

RAMAZAN YAVUZ
DİYARBAKIR - Köylere Kürtçe isimlerin geri dönüşü konuşulurken, Kayapınar Belediyesi’nin üç parka verdiği ‘Rojda’, ‘Roşna’ ve ‘Şilan’ adları kaymakamlık tarafından kabul edilmedi. Belediyenin, yürütmenin durdurulması talebi de reddedildi.
Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde DTP’li belediye, geçen yıl yapılan üç parka Kürtçe ‘Roşna’ (Aydınlık), ‘Şilan’ (Yaban gülü) ve Rojda (Güneş) adlarını verdi. Ancak verilen bu isimler Kayapınar Kaymakamlığı tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine belediye, Diyarbakır 27. İdare Mahkemesi’ne başvurup yürütmenin durdurulmasını istedi. Talebi değerlendiren mahkeme, parka Kürtçe isimler verilmesini şu gerekçelerle reddetti:
“İdari işlemlerin uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilecekleri hükme bağlanmıştır. Dosyanın incelenmesinden, olayda yukarıda anılan kanun hükmünde öngörülen şartların gerçekleşmediği anlaşıldığından yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verilmiştir.”
Kaymakamlık ise Kürtçe isimleri ret kararını ilgili belediyeye gönderdiği şu yazıyla savundu:
“Verilmek istenen isimlerin Türk Dil Kurumu’nca yayımlanmış olan, Türkçe’nin söz varlığında bulunmadığı araştırıldığından, parklara verilmek istenen isimlerin Anayasa’nın 3. maddesinde yer alan Türkiye Devleti’nin dilinin Türkçe olduğu hükmüne, ayrıca adres ve numaralamaya ilişkin yönetmeliğe uygun olmadığından onaylanmadığı bildirilmiştir.”
Kayapınar Belediyesi ise bu karardan sonra ‘Şilan’ adını verdikleri parkın girişine asılan tabelaya ‘Kayapınar Belediyesi Parkı’ yazdı. Tabelanın altındaki notta ise “Bu parka Şilan adı verilmiş olup Kaymakamlık kararıyla bu isim reddedilmiştir” denildi.