Rojin, Kürtçe kanalı sallayarak gitti

Rojin, Kürtçe kanalı sallayarak gitti
Rojin, Kürtçe kanalı sallayarak gitti

Rojin?in kanalda özellikle son dört-beş programda sorunlar yaşadığı, programa çıkarmak istediği Şanar Yurdatapan?ın veto edildiği, Melike Demirağ?lı programda ise ?Az sohbet çok müzik? uyarısı aldığı öne sürüldü. Rojin, TRT 6?da program yapmayı ?canı pahasına? kabul ettiğini belirterek, ?Bırakma sebebim asla ekonomik, tehdit ve yıldırma değildir. Özgür olmadığım yerde duramam? dedi. FOTOĞRAF: SERDAR ÖZSOY

Kürtçe kanalın starı Rojin, TRT'yi çok ağır suçlayıp TRT 6'yı bıraktı: 'Baskı var, konuklarım kabul edilmiyor, sözlerim kesiliyor, programa potansiyel suç, bana suçlu gözüyle bakılıyor'
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Sanatçı Rojin, TRT’nin Kürtçe Kanalı TRT- 6’da ‘Rojinname’ adıyla yaptığı sabah programını ani bir kararla sona erdirdi. TRT yönetimini ‘baskıcı’ olmakla ve ‘programın içini boşaltmakla’ itham eden Rojin, kendisine ‘potansiyel suçlu’ olarak bakıldığı için bu kararı verdiğini açıkladı.
Hükümetin Kürt sorununun çözüm sürecinde büyük umut bağladığı projelerden TRT-6, ocakta yayına başlamıştı. Kürt müziğinin sevilen ismi Rojin, TRT- 6’da 70’e yakın program yapmıştı. Ancak son dört -beş programda yaşadığı sorunlar TRT- 6 ile yollarını ayırmasına neden oldu. Rojin, Roma İmparatoru Julius Sezar’ın ünlü ‘veni-vidi-vici’ (geldim-gördüm-yendim) sözünü hatırlatan ‘girdim-gördüm-çıktım’ ifadesiyle TRT-6’ya rest çekerek gitti.
Ayrılığın ardından yazılı açıklama yapan Rojin kuruma sert ifadeler yöneltti:
“TRT 6’da program yapma kararı benim için ne kadar zor olduysa bu kanalda yaşadıklarımdan sonra bırakma kararını vermek de o derece kolay oldu. Hiçbir sunucu, sanatçı iyi giden programını bırakmak istemez, çok önemli sebepleri olmazsa. Hiçbir televizyon da reytingi yüksek olan programını bitirmez. Programım sadece müzik ve eğlence programı olmadığı için ihtiyaçlarımızı doğru tespit ederek program içeriğini kendim oluşturdum. Program, ağırlıkla kadınlara yönelik olarak kitap tanıtmaktan tekerlemeye, edebiyattan şiire, kadın sorunlarından hukuki sorunlara geniş bir yelpazede hazırladım. Ancak baskılar, o kadar yoğunlaştı ki programın içini boşaltmaya, programın kendi kendini bitirmesine çalışılıyordu adeta. Bir sunucu düşünün ki konu ve konuktan habersiz programa girsin. Programcının yani benim, önerdiğim hiçbir konuk kabul edilmesin. Yayında söylediğim çok şey kesilsin, her şeyine müdahale edilsin. Programa potansiyel suç, bana da potansiyel suçlu muamelesi yapılsın.
Tabii ki bu kanal Kürt sorununda tarihin, sürecin getirdiği en önemli adımlardan biri idi ve her şey birden olmayacaktı. Belli sınırlamalar olacağını tahmin etmek güç değildi. Ama kantarın topuzu kaçıp hiçe sayılmayı da kabul edemeyecektim. Hayatı cesaret imtihanlarıyla geçmiş bir sanatçı olarak, Türk-Kürt halkının barış ve kardeşliği için canım pahasına bu kanalı kabul ettim. Yaşadığım zorlukları yakınlarım ve ben biliyoruz. Yine Kürt ve Türk halkının barış ve kardeşliği için bu aşamada susmayı tercih ediyorum. Bırakma sebebim asla ekonomik, tehdit ve yıldırmalardan değildir, kapris değildir. Özgür irademle verdiğim karardır. Özgür olmadığım yerde kimse beni tutamaz. Sanatçı kimliğimle uyuşmayan bir yerde olmak istemiyorum. Girdim... Gördüm... Çıktım...”
Rojin ile TRT- 6 arasında yaşanan gerginlik son dört -beş programda zirveye çıktı. Rojin, programına konuk olarak Şanar Yurdatapan’ı çağırdı. Ancak Yurdatapan, TRT-6 tarafından ‘veto’ edildi. Sanatçı Melike Demirağ’ı konuk ettiği programda ise ‘az sohbet, çok müzik’ uyarısıyla karşılaştı. Rojinname’de en çok sevilen tekerleme bölümü için, ‘Tekerleme bulamadık’ denildi. 

TRT: Mazaretsiz katılmadı
TRT’den akşam saatlerinde yapılan açıklamada, sabah programının, Rojin’in davranışları nedeniyle yayından kaldırıldığı savunuldu. Açıklamada, “Rojin Ölker, 08 Nisan 2009 tarihinde TRT İstanbul Televizyonları stüdyolarında yapılacak çekime mazeretsiz katılmıştır. Bu hareket yayıncılık ilke ve prensiplerine aykırı olduğundan, anılan program kurumumuz tarafından yayından kaldırılmıştır. Gündeme getirdiği iddialar doğru değildir. Konuk yelpazesine bakıldığında bu açıkça görülmektedir.”  (Radikal)