Rojin uyardı: Kürtlere paparazilik yapana aşiretler her gün dayak atar

Rojin uyardı: Kürtlere paparazilik yapana aşiretler her gün dayak atar
Rojin uyardı: Kürtlere paparazilik yapana aşiretler her gün dayak atar

Rojin TRT Şeş?teki programında, magazin haberlerini değerlendirdi.

DİYARBAKIR - Kürtçe yayın yapan TRT Şeş’te ‘Rojinname’ adlı program yapan şarkıcı Rojin, Kürtçe magazin ve paparazi haberleri yapmaya yeltenenlerin dayaktan kurutulamayacağını ileri sürdü. Magazin programlarının mevcut haliyle insanlara ve sanatçılara bir şey katmadığını söyleyen Rojin, “Kürtlerde paparazilik olsa ve Kürt sanatçıların deniz kenarlarında her gün oralarını buralarını çekerek gazete ve televizyonlara verseler o sanatçının üyesi olduğu aşiretin üyeleri her gün paparazi  döver” dedi.
Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) ait Kurd-Sat televizyon kanalında program yapan Amanc Kemal adlı sanatçıyı TRT 6’da ağırlayan Rojin, konuğu ile özellikle magazin konusunda sohbet etti. 

TRT Şeş’e teşekkür
Amanc Kemal, Kürtlerin kendi dili ve kimlikleri ile yayın yapmasının ve konuşmasının önemli olduğunu belirterek, bu nedenle TRT 6’ya teşekkür ettiğini söyledi.
Televizyonlarda yayımlanan ve büyük ilgi gören magazin programlarının gerekli olduğunu savunan Rojin ise şu eleştiri ve uyarılarda bulundu:
“Ben magazin programlarına karşı değilim. Ancak, bu tür programlar izleyenlere veya takip edenlere yararlı ve olumlu bir şeyler katmalıdır. Yoksa o sanatçının deniz kenarında orasını burasını çekerek bunu insanlara izlettirmek doğru değildir. Bu kimseye bir şey de katmaz. Eğer Kürtlerde paparazilik olsa ve Kürt sanatçıların deniz kenarlarında her gün oralarını buralarını çekerek gazete ve televizyonlara verseler o sanatçının üyesi olduğu aşiret ve aileleri her gün paparazi döverler. Çünkü, bizlerde gelenek, örf ve âdetler buna izin vermez.” (dha)