Rojin'i koruyan 3 polisin öldüğü kazaya neden olan sürücüye 5 yıl hapis

Rojin'i koruyan 3 polisin öldüğü kazaya neden olan sürücüye 5 yıl hapis
Rojin'i koruyan 3 polisin öldüğü kazaya neden olan sürücüye 5 yıl hapis
Diyarbakır'da geçen ağustos ayında, şarkıcı Rojin'i koruyan polis aracına çarparak 3 polisin şehit olmasına neden olan otomobilin sürücüsü 29 yaşındaki Muhsin Öner, tutuksuz yargılandığı davada 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

RADİKAL- Diyarbakır - Mardin karayolunda geçen Ağustos ayında meydana gelen trafik kazasında Muhsin Öner yönetimindeki otomobil, şarkıcı Rojin Ölker ile gazeteci Pelin Batu'yu koruyan polis aracına çarpmış, araçta bulunan polis memurları Ömer Mercimek, Ahmet Yıldırım ve Sıdkı Kara şehit olmuştu. Kazadan sonra tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen sanık Muhsin Öner'in yargılamasına Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Davanın son celsesine taraf avukatları katılırken, esas hakkındaki mütalaasını okuyan savcı, sanık Öner'in 'Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan cezalandırılmasını istedi.


AVUKATI ÜÇÜNCÜ ARACI SUÇLADI

Esas hakkındaki mütalaaya karşı söz alan şehit polislerin ailelerinin avukatı Hülya Tuba Çandır, sanığın asli kusurlu olduğunu ve bu yönde cezalandırılmasını istedi. Sanık avukatı Mehmet Şerif Öner ise müvekkilinin kısmi kusurlu olduğunu savunarak, "Asli kusurlu olan olaya karışan üçüncü araçtır. Müvekkilim aslında bu olayın mağdurudur. Kendi mağduriyeti de gözönüne alındığında alt sınırdan ceza tayini gerekir" dedi.

SÜRÜCÜ BELGESİ DE 1 YIL ALINDA

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme sanık Muhsin Öner'i 3 polisin şehit olduğu trafik kazasında tali kusurlu olduğu gerekçesiyle 'Taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın sosyal ilişkileri ve yargılama sürecindeki olumlu davranışlarını indirim sebebi sayan mahkeme, sanık Muhsin Öner'in cezasını 5 yıla indirdi. Mahkeme sanığın sürücü belgesinin de bir yıl süreyle geri alınmasına karar verdi.

15 YIL HAPİS CEZASI İSTENİYORDU 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 3 polisin şehit olduğu kaza ile ilgili başlattığı soruşturmayı tamamladı. Soruşturmayı yürüten savcı, şüpheli Muhsin Öner’in ’Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

BİLİRKİŞİ: SÜRÜCÜ YÜZDE 100 KUSURLU

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bilirkişi olarak atanan Sur İlçe Jandarma Komutanlığı 5’inci Jandarma Trafik Komutanlığı görevlisi Fatih Şahin’in hazırladığı raporda çarpışma anında şüphelinin aracının hız kadranının 107 km/s’de takılı kaldığı kaydedilerek, bu nedenle aracın hızının çok daha fazla olduğu kanaatine varıldığı vurgulandı. Aracın karşı şeride geçmesi ve diğer araca çarpmasının Karayolları Trafik Kanunu’nda belirtilen asli kusurlardan sayılması gerektiğini belirten bilirkişi, şüpheli Muhsin Öner’in kazanın oluşumunda yüzde 100 kusurlu olduğu kanaatine varıldığını kaydetti.

ROJİN: KAZADAN SON ANDA KURTULDUK

Şarkıcı Rojin Ölker iddianameye yansıyan ifadesinde, "Olay günü Pelin Batu ile birlikteİstanbul’dan Diyarbakır’a geldik. Buradan moral ziyareti için Silopi’deki sığınmacı kampına gidecektik. Mardin karayolu üzerinde seyir halinde iken karşı şeritten çıkan bir araç üzerimize doğru hareket etti. Bizim bulunduğumuz aracın sürücüsü çarpışmadan son anda kurtuldu. Ancak karşı şeritten gelen araç arkada bulunan ve bizi koruyan görevli polislerin aracına çarptı" demişti.

Felat BOZARSLAN / DİYARBAKIR-DHA