Rojin'in koruma polisleri trafik kazasında şehit oldu

Rojin'in koruma polisleri trafik kazasında şehit oldu
Rojin'in koruma polisleri trafik kazasında şehit oldu
Sanatçı Rojin'in korumalığını üstlenmek için Diyarbakır'dan Mardin'e giden polislerin bulunduğu araç kaza yaptı. Kazada 3 polis şehit oldu.

DİYARBAKIR – Diyarbakır - Mardin karayolunda meydana gelen trafik kazasında 3 polis memuru şehit oldu, 4 kişi de yaralandı. Şehit olan polislerin sanatçı Rojin'in Diyarbakır sınırları içindeki korumalığını üstlenmek için Mardin sınırına seyir halinde oldukları öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, kaza saat 11.00 sularında Yenişehir piknik alanıyla Çarıklı arasındaki Obabağ kavşağında meydana geldi. Diyarbakır'dan Mardin il sınırına gitmekte olan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü aracına Mardin istikametinden gelen bir otomobil kontrolünü kaybederek önce orta refüjdeki ağaçlara daha sonra polis aracını çarptı. Aşırı süratli olan otomobil çarpma sonucu motoru ayrılıp polisleri taşıyan otomobilin önüne düştü. Kazada, seyir halinde olan polis aracı da büyük darbe aldı. Kaza sonucu özel otomobilde yangın çıktı. Kazada koruma polisleri Ahmet Yıldırım, Ömer Mercimek ve Sıtkı Kara hayatını kaybetti. Bu arada kazanın meydana geldiği yere yakın ikinci bir trafik kazası daha meydana geldi. Olay yerine sevk edilen çok sayıda ambulans yaralıları hastaneye kaldırdı. Olay yerinde hayatını kaybeden polis memurları ise hastane morguna kaldırıldı. Olay mahalline çok sayıda şehit polisin meslektaşları geldi.


SANATÇI ROJİN'İ KORUYACAKLARDI
Koruma Şube Müdürlüğü'nde görevli üç polis memurunun Mardin Nusaybinli olan sanatçı Rojin'i korumakla görevlendirildikleri öğrenildi. Mardin polisi tarafından korunan Rojin'in Diyarbakır'a gelmesi nedeniyle polis memurların Diyarbakır-Mardin il sınırına gidip sanatçının korumalığını teslim alacakları ve bu yüzden seyir halinde olduğu belirtildi. Ancak polis memurları Rojin'in korumalığını üstlenmeden trafik kazasında şehit oldu. Rojin için yeni korumaların tahsis edildiği öğrenildi. Kürt sanatçı Rojin yıllar önce PKK tarafından tehdit edildiğini belirtip koruma talebinde bulunmuştu. Rojin'e sivil korumalar eşlik ediyordu.

EZİDİLERE YARDIM İÇİN YOLA ÇIKMIŞTI

Diyarbakır'da 3 polis memurunun şehit olması, sanatçı Rojin'i büyük üzüntüye boğdu. Rojin'e eşlik eden Pelin Batu, IŞİD saldırılarından kaçarak Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne gelen Ezdileri yardım etmek için yola çıktıklarını söyledi. Pelin Batu, kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine şöyle dedi: "Rojin, gelen özellikle kadın ve çocukların zor durumda olduğunu öğrenince kendisi de gidip durumu yerinde görmek istedi. Nasıl bir yardımda bulunabileceğimizi belirlemek için Silopi'ye gitmeye karar verdik. Öncelikle İstanbul'dan uçakla Batman'a gidecektik. Ancak uçak saati geç olduğu için Diyarbakır üzerinden gitmeye karar verdik. Saat 09.40 sıralarında uçakla Diyarbakır'a indik. Rojin hanımın İstanbul'daki koruması prosedür gereği durumu Diyarbakır'a bildirmiş."
Uçaktan indikten sonra karayoluyla Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne Ömer Faruk Yıldırım'ın yönetimindeki otomobille yola çıktıklarını belirten Pelin Batu, şöyle devam etti: "Karşıdan çok süratli bir şekilde bir otomobil üzerimize doğru geldi. Bizim aracı kullanan hemen sağa doğru kırdı. Biz kıl payı kurtulurken, araç çok büyük süratle bizim hemen arkamızdan gelen otomobile çarptı. Büyük bir gürültü oldu. Biz hemen inip arkadaki otomobilde bulunanların yardımına koştuk. Araç pert olmuştu. Büyük üzüntü yaşadık."
Batu, arkadan gelen aracın kendilerini koruma aracı olduğunu bilmediğini ve sonradan öğrendiğini belirterek, "Çok büyük üzüntü yaşıyoruz. Rojin hanım da çok büyük üzüntü yaşıyor. Gencecik insanları ve onların ailelerini düşünüyoruz. Çok büyük üzüntü yaşıyoruz" dedi. Pelin Batu, kaza nedeniyle Silopi'ye gitmediklerini kaydederek şöyle devam etti:
"Kazadan sonra başka koruma talep edildiği yönünde haberler çıktı. Bu doğru değil, başka araç talep edilmedi. Biz Silopi'ye gitmedik ve Diyarbakır Emniyeti'nde ifade verdik. Gerçekten çok büyük bir üzüntü yaşıyoruz."


TIR'A ÇARPAN ARACIN SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ
Diyarbakır'da 3 polisi şehit olduğu kazada yolun kapanması üzerine önünde duran TIR'a arkadan çarpan hafif ticari aracın sürücüsü 36 yaşındaki Mustafa Key de, tedavi gördüğü hastanede kurtarılamadı.

GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDILAR
Şehit olan Yakın Koruma Büro Amirliğin'de görev yapan polis memurları Ahmet Yıldırım, Ömer Mercimek ve Sıtkı Kara'nın cenazeleri, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törenle memleketlerine uğurlandı.  Törene, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, eski Devlet Bakanı Mehmet Salim Ensarioğlu, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ile emniyet teşkilatı ve askeri erkan katıldı. Cenaze törenine katılan Ahmet Yıldırım'ın eşi Fadime Yıldırım ile Ömer Mercimek'in polis memuru olan hamile eşi Adalet Mercimek gözyaşlarına boğuldu. Ahmet Yıldırım'ın 9 aylık oğlu Mustafa Celal Yıldırım her şeyden habersiz babasının resmini öperek son kez dokundu.
Şehit Ömer Mercimek'in polis olan hamile eşi Adalet Mercimek son kez eşinin tabutuna sarılarak gözyaşlarına boğuldu. Adalet Mercimek'i yanında bulunan polis arkadaşları teselli etti.
Törende konuşma yapan Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Şehit olan arkadaşlarımızın ailelerinin her zaman yanında olacaklarını söyledi. Duaların okunmasının ardından şehit olan polis memurları Ahmet Yıldırım'ın cenazesi Adıyaman'a, Ömer Mercimek'in Kahramanmaraş'a ve Sıtkı Kara'nın da Burdur'a uğurlandı.


CİHAN/DHA