'Rolümüzü oynarız'

'Rolümüzü oynarız'
'Rolümüzü oynarız'
BDP heyetiyle görüşen Neçirvan Barzani "Süreci destekliyoruz" dedi. BDP de tutanak sızıntısı nedeniyle kapılarını basına kapatma kararı aldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

İmralı’da Abdullah Öcalan’ın yazdığı mektubu, Kandil ve örgütün Avrupa yapılanmasına ulaştıran BDP ’liler, aldıkları destek yanıtlarını Genel Merkez’de Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Meclis grubunun ortaklaşa toplantısında masaya yatırdı. ‘İmralı tutanakları’nın basında yer almasının ardından BDP faturayı gazetecilere kesti ve basın mensuplarının parti binasına girmesi yasaklandı.
Dün gerçekleşen toplantıda, mesajların Öcalan’a iletilmesi için İmralı’ya gidecek heyetle yapılacak görüşmeler ve takvim karara bağlandı. PKK ’nın, Öcalan’ın çağrısı üzerine serbest bırakmayı kabul ettiği rehinelerle ilgili bir heyet oluşturulması da masada yer alan başlıklardandı. Toplantıda ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 21 Mart Nevroz kutlamalarına ilişkin görevlendirmeler de yapıldı.
Toplantı sonunda basının karşısına geçen BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak “Parti olarak tarihsel aşamanın farkındayız, bilincindeyiz. Süreci ilerletebilecek adımlar konusunda pratik önermeler geliştirmeye çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

‘Sızdırma olmaz’

Kışanak, İmralı tutanaklarının basında yer almasıyla ilgili olarak da “Bu konuyu aslında kamuoyunun gündeminden düşürmek gerekiyor. Bir sızdırmada, partimizden herhangi bir arkadaşımızın böyle bir metni tanzim etme, bir yerlere verme gibi bir yaklaşımı asla söz konusu olamaz. Bunu haberi yapan muhabir arkadaşımız da biliyordur. Bizim partimizden sızdırmayla ilgili herhangi bir faaliyet olmamıştır” diye konuştu. Kışanak, bir soru üzerine ise PKK’nın elinde bulunan kamu görevlisi ve güvenlik güçlerinin 10 gün içinde ailelerine teslim edileceğini belirterek, bununla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Barzani: Rolümüzü oynarız

Öte yandan Kuzey Irak’ta temaslarını sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ile DTK Genel Başkan Yardımcısı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk dün Selahaddin kentinde Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’yle görüştü. Yaklaşık 1 saat süren görüşmeden sonra Barzani ve Ahmet Türk, birlikte açıklama yaptı. Türk, birkaç günden bu yana Kuzey Irak’taki siyasi partilerle görüştüklerini, Türkiye ’de Kürt sorununun çözümü için başlatılan sürecin, Türk-Kürt kardeşliği için tarihi fırsat olduğunu ifade etti. Ahmet Türk, “Süreçle ilgili dile getirdiğimiz kuşku bir yol haritasının olmaması veya varsa da şimdiye kadar açıklanmamasıdır. Bir tarafta barış için çalışmalar yapılırken, diğer taraftan Kandil’in bombalanması sürece güveni azaltır” diye konuştu.
Neçirvan Barzani ise Türkiye’de başlatılan çözüm sürecini desteklediklerini, böyle bir sürecin başlatılmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. Barzani, Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesi için Bölgesel Kürt Hükümeti olarak üzerlerine düşen rolü oynamaya hazır olduklarını da söyledi.

Gözler 4 çalışanın üzerinde

 Aysel Tuğluk, Ahmet Türk ve Altan Tan dün Kuzey Irak’ta Neçirvan Barzani ile görüştü. BDP’de ise tutanakların basına sızdırılmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten komisyonun 4 parti görevlisi üzerinde durduğu öğrenildi.