Roma Yolu'ndan Osmanlı pipoları çıktı

Tarihi Roma Yolu'nun ortaya çıkarılması için Ankara Valiliği'nin Ulus'taki binasının bahçesinde başlattığı arkeolojik sondaj kazısında, Selçuklu kandilleri ile Osmanlı pipo ve porselenleri bulundu.

ANKARA - Tarihi Roma Yolu'nun ortaya çıkarılması için Ankara Valiliği'nin Ulus'taki binasının bahçesinde başlattığı arkeolojik sondaj kazısında, Selçuklu kandilleri ile Osmanlı pipo ve porselenleri bulundu.
İki buçuk metre derinliğe inilen kazıda, tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan Selçuklu dönemi kandiller ile Osmanlı'ya ait geometrik veya çiçek desenli, üzerinde yapan veya kullananın mührü bulunan, ince işlemeli pipo (lüle) ve çini porselenlere rastlandı. Kazıda, ne olduğu henüz bilinmeyen yapı kalıntıları da ortaya çıkarıldı. Ankara Üniversitesi'nden kimyager-arkeometrist uzman Ali Akın Akyol da kazı yapılan yerde Roma dönemi moloz dolgu ve geç Osmanlı yapılarının olduğunu söyledi. Arkeologlar çok sayıda pipo çıkmasını ise Osmanlı döneminde Ulus'ta bulunan Kuyulu Kahvehanesi'nin yakında olmasına bağladı. Ankara'da önceki gün de yine Ulus'taki Roma Hamamı'nda yapılan kazıda 1800 yıllık Hermes heykeli çıkmıştı.