Roman derneklerinden çözüm sürecine destek

Roman derneklerinden çözüm sürecine destek
Roman derneklerinden çözüm sürecine destek
Roman dernekleri temsilcileri, çözüm sürecine destek verdiklerini açıkladı. Edirne Roman Federasyonu Başkanı Erdem Güyümgüler, 'Süreç kardeşliği sağlar' dedi.

EDİRNE - Roman dernekleri temsilcileri, çözüm sürecini desteklediklerini bildirdi.
Edirne Roman Federasyonu Başkanı Erdem Güyümgüler, uzun yıllardır devam eden bir sorunun bitmesi için başlatılan süreci desteklediklerini söyledi.
Türkiye 'de yaşayan herkesin, devletine ve milletine bağlı, huzur içinde yaşamayı amaç edinmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Güyümgüler, "Askere gittiğimizde etnik kökene bakmaksızın, ülkeyi koruyan, ezanı ve bayrağını savunan bir milletin vatandaşlarıyız. Bunu herkes böyle düşünmeli. Toplumsal olarak baktığımızda bu sürecin kardeşlik ve barış ortamı sağlayacağına inanıyoruz" diye konuştu.

 

Erdem Güyümgüler
Sorunların sevgi ve saygı ortamında daha kolay aşılabileceğini düşündüklerini belirten Güyümgüler, çözüm sürecini en çok, sorunu derinden hisseden bölge insanın desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
Güyümgüler, çözüm sürecinin başarıya ulaşması durumunda sonuçlarının ekonomiye yansıyacağını, Türkiye'nin gücüne güç katacağına inandıklarını kaydetti.

 

 

Turan Şallı

 

'BİZ ÇORBADAKİ KARABİBERİZ'

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, çözüm süreciyle ilgili vatandaşların tam anlamıyla bilgi sahibi olmadığını düşündüğünü ifade ederek, sürecin halka daha iyi anlatılması gerektiğini söyledi.
Toplumda huzurun ve barışın olmasını her zaman desteklediklerini belirten Şallı, "Toplumda huzurun olmasını, terörün bitmesini istiyoruz" dedi.
Edirne Roman Derneği Başkan Yardımcısı Bahattin Ulusoy da Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiğini dile getirdi.
Çözüm sürecini desteklediklerini aktaran Ulusoy, "Türkiye renkleriyle güzel. Biz, Türkiye'de mozaik değiliz. Çünkü mozaik bir tornavidayla dağıtılır. Biz, bu ülkenin çorbasıyız. Biz, çorbadaki tuzuz, karabiberiz, baharatız. Çorbaya tat veren unsurlarız, bunlardan biri olmazsa tatsız, tuzsuz bir çorba olur. Bu çorbada tüm baharatlar olursa işte o zaman ülke güllük gülistanlık olur" diye konuştu. (AA)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  ülke

  ,

  eğitim

  ,

  başkan

  ,

  zaman

  ,

  edirne

  http://www.radikal.com.tr/112836211283622

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  FIRSAT BU FIRSAT,GEL HAYDI!.. - Kara Ismail

  Baristan kim zarar gorur?. Zihinlerimizdeki korku, onyargi ve siyasi dusunceden biran olsun siyrilarak sorsak: Baris olursa ben ne kaybederim?.. Veya savas, yada catisma biterse; kim zarar eder? Ulkemizde milyonlarca insan yillardir; "Kurt sorunu yok. Bizi bolmek isteyenler bu kavgayi cikariyor" derlerdi.. Simdi zamani iste..Madem bizi bolmek isteyenler bu savasi cikarttilar; o zaman kolari sivayip baris icin mucadele edelim!.. Yine yillardir,"biz Kurtlerle etle kemik gibiyiz"diyenler, gun bugundur.. Gelin hep beraber kavgaya son verelim.Gonullu ve bilincli birsekilde ulkemizde yasayan tum halklarin kardesligini ozgur irademizle belirleyelim!.. Bak, Roman kardeslerimiz; "corbada tuzumuz olsun"misali seslerini duyuruyorlar.. "Biz baris istiyoruz,bu savas bitsin"diyorlar.. Kurtler zilgitlarla barisa olan umutlarini haykiriyorlar!.. Haydi sende gel!..Kol kola, elle kendi ozgur irademizle barisa kanat cirpalim... Savas baronlari, vede kim varsa arkasinda bu kavganin kahrindan catlasin!.. Hani sen diyordun ya; "emperyalistler bu savasi cikariyor,PKK'de bunu masasi"diye.. Gel o zaman emperyalizmin oyununu bozalim!.. Pkk'de silahli mucadeleden vazgeciyor.. Firsat bu firsat, gel haydi!..

  Helal olsun - yenisehir

  Romanların yıllardır yaşadıkları sorunlar hep gündem dışı kaldı. Sulukule yokolurken, Roman kültürü erirken ve Roman vatandaşlar ağır ekonomik sorunlarla boğuşurken ne iktidar ne de muhalefet dönüp bakmadı bile. Şimdi de bahisleri geçmiyor, ileride dikkate alınacaklarına dair bir emare de görünmüyor. Yine de büyüklük edip barışı destekliyorlar, barışa kavuşan bir Türkiye'de temsiliyete ve söz hakkına erişimlerinin çok daha kolay olacağını görebiliyorlar demek ki...Bazı alevi derneklerine örnek olması dileğiyle.