'Roman Enstitüsü zaten açılmıştı'

'Roman Enstitüsü zaten açılmıştı'
'Roman Enstitüsü zaten açılmıştı'
Demokratikleşme paketinde Romanlara ilişkin düzenlemeyi değerlendiren Çingeneyiz.org'un yazarı Ali Mezarcıoğlu, "Enstitü zaten vardı. Ama altyapı yok" dedi.

Radikal.com.tr - Demokratikleşme paketinde Romanların sorunlarına çözüm getirmek amacıyla "Roman Dil ve Kültür Enstitüsü" kurulacağı açıklandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , konuşmasında 2009 yılında başlattıkları Roman açılımı kapsamındaki çalışmaları hızlandıracaklarını belirtti. Özellikle barınma için TOKİ eliyle Edirne, Çanakkale, Sakarya, Bursa'da Roman evleri kurmaya başladıklarını bunun da devam edeceğini sözlerine ekledi.

"VAR AMA ALTYAPISI YOK"

Çingeneyiz.org'un yazarı Ali Mezarcıoğlu, 2010'da Aydın'da Adnan Menderes Üniversitesi'nde, "Roman Çalışmaları Enstitüsü"nün zaten açıldığını hatırlatarak altyapı olmadan enstitülerin atıl kaldığını belirtti.
Bianet'te yer alan haberde Mezarcıoğlu, "Aydın'daki enstitü birkaç kez toplantı yapmıştı. Roman dernekleri de katılmıştı. Şu anda ne çalışıyorlar bilmiyorum. Enstitü açılması fikir olarak olumsuz değil ancak böyle bir kurum için maalesef Türkiye 'de altyapı ve birikim yok. Dil alanında akademik olarak Roman dilini çalışacak hiç kimse yok benim bildiğim. Yurtdışındaki enstitülerden akademisyenler getirilmeli yoksa bu enstitüler yerel kaynaklarla atıl kalıyor."

"DÖNÜŞÜMLE SOSYAL GERGİNLİKLER ARTIYOR"
Mezarcıoğlu, hükümetin Romanlara yönelik kentsel dönüşüm politikasını revize etmesi gerektiğini yoksa bunun sosyal gerginlik yaratmaya devam edeceğini belirtti.
"Yerel otorite kendi bölgesinde sorun olarak gördüğü Romanları uzaklaştırmak istiyor. Mahalleleri dağılan Romanlar başka mahallelerde diğer toplumlarla yaşam şekilleri farklı olduğu için sorun yaşıyor. Sosyal gerginlikler artıyor. Bursa'da gördüğümüz gibi Romanlara karşı linç olayları yaşanıyor. Bu yüzden Romanlar için uzun vadeli projeler düşünülmeli, hükümet kentsel dönüşüm politikasını revize etmeli.

"TOKİ'DEN DE ZORLA TAHLİYE OLABİLİR"
İki yıldır Romanlar için TOKİ evleri yapılıyor. Bunun olumsuz olduğunu söylemeyeceğim. Bazı örneklerde ödeme planı düzgün yapıldığı için Romanlar memnun. Ancak ödeme planı uymayan mesela Samsun'da TOKİ evlerindeki Romanlar diken üstünde. Mahkemelikler ve her an zorla tahliye söz konusu.
TOKİ, Romanlar için ev projesi yaparken ödeme planı onlara uyan, yaşam kültürlerini gözeten projeler yapmalı. Mesela kağıt toplayıcılığı yapan Romanlar ayda 100 lira dahi ödeyemez durumda. Bunlar gözetilmezse TOKİ taksitlerini ödeyemeyen Romanlar, zorla tahliye edildiğinde başlarını sokacak gecekondularını bile bulamayarak sokağa düşecek."