Roman mahallesinde Kutlu Doğum kutlaması

Roman mahallesinde Kutlu Doğum kutlaması
Roman mahallesinde Kutlu Doğum kutlaması
Lapseki'de Roman vatandaşların yaşadığı mahallede düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde 16 kişilik orkestra ilahiler söyledi.

ÇANAKKALE - Çanakkale'nin Lapseki İlçesi'nde Roman vatandaşların yaşadığı mahallede Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği İlahi Grubu tarafından dinleti gerçekleştirildi.
Lapseki Müftülüğü'nce organize edilen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine bu yıl Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği de katkı verdi. Etkinlikler çerçevesinde Roman vatandaşların yaşadığı Gazi Süleyman Paşa Mahallesi Şen Sokak'tan ilahi sesleri yükseldi. Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği'nin 16 kişilik ilahi grubu, kendilerine ait enstrümanlarıyla, 'Bir güneş doğdu', 'Tomurcuklar açarken', 'Canı gönülden aşık oldum Muhammed'e' ve 'Ali almış sancağı eline' adlı ilahileri seslendirdi. Programı, Lapseki Belediye Başkan Vekili MHP 'li İhsan Akyol, AK Parti İlçe Başkanı Murat Gürşen, MHP İlçe Başkanı Ali Koltuk, İlçe Müftüsü Remzi Karadoğan ile daire müdürleri ve çok sayıda roman vatandaş izledi.
Türkiye 'de ilk roman ilahi grubu olduklarını önesüren Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği İlahi Grubu Başkanı Cesur Dikici, ilçe müftüsü Remzi Karadoğan ile görüşerek bu yılki Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini roman mahallesinde gerçekleştirmek istediklerini ve bu taleplerine olumlu yanıt aldıklarını söyledi. Dikici, "Türkiye'nin bazı bölgelerinde yeni yeni roman ilahi grupları oluşturulmaya başlandı. Biz ise grubumuzu 12 yıl önce oluşturduk. Türkiye'de kurulan ilk roman ilahi grubuyuz" dedi.
Roman mahallesindeki etkinlik, ilçe müftülüğünde görevli müezzinlerinin Kuran-ı Kerim okumasıyla son bulurken, davetlilere pilav ikram edildi. (Orhan AKTUĞ/DHA)