Roman Meclisi'nde iki Türk

Türkiye'deki Roman vatandaşlar, yapılan seçimle Avrupa Konseyi (AK) bünyesinde 1971'den beri faaliyet gösteren Roman Meclisi'nde bu yıl iki kişiyle ilk kez temsil edilecek.

İZMİR - Türkiye'deki Roman vatandaşlar, yapılan seçimle Avrupa Konseyi (AK) bünyesinde 1971'den beri faaliyet gösteren Roman Meclisi'nde bu yıl iki kişiyle ilk kez temsil edilecek. Romanlar Kültürü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Yakup Çardak, konseyin daveti üzerine Türkiye'deki Roman derneklerinin, 20 Ekim'de Edirne'de bir araya gelip, AK'den bir temsilcinin gözetiminde Roman Meclisi için temsilci seçtiğini bildirdi.
Çardak, Söke'de faaliyet gösteren Egeli Romanlar Derneği Başkanı Özcan Purçu ile Tekirdağ Romanlar Derneği Başkanı Yaşar Ateşsaçan'ın beş yıl süreyle görev yapmak üzere Avrupa Konseyi Romanlar Meclisi Türkiye Temsilcisi olarak belirlendiğini söyledi. Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu Özcan Purçu da, Roman Meclisi'nin Dünya Bankası ve Avrupa fonları desteğiyle Avrupa ülkelerindeki söz konusu nüfusun sorunlarının çözümü için faaliyet gösterdiğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7628357628350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.