Roman öğrenciler ayrı sınıfa!

Roman öğrenciler ayrı sınıfa!
Roman öğrenciler ayrı sınıfa!
Çanakkale'deki Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, yeni binasında ders başı yaptı. Ancak okulda Roman vatandaşların çocuklarının aynı sınıfta toplanarak, diğer çocuklardan ayrıştırıldıkları iddia edildi.

Radikal.com.tr - Mustafa Kemal İlköğretim Okulu 2/B sınıfı velileri ve öğrencileri yeni ders yılına ‘ayrımcılık’ iddiasıyla başladı. Evrensel gazetesinden Ali Can Gün'ün haberine göre, okulda eğitim gören Roman vatandaşların çocukları, tek bir sınıfta toplanarak diğer öğrencilerden ayrıştırılmak isteniyor. Diğer sınıflarda 24-27 kişi arasında eğitim verilirken, bir sınıf 13 Roman öğrenci ile eğitime devam ediyor. Aileler, “Bizim çocuklarımız ayrı bir sınıfta toplanarak ayrımcılık yapılıyor. Okulda yaşanan bu ayrımcılık, teneffüste öğrencilere nasıl yansıyor? Çocuklarımız kendilerini, diğer öğrencilere göre daha kötü hissediyor? Bizim çocuklarımızda ne var? Cüzzamlı mı bu çocuklar?” diye sitem ettiler.

Konu üzerine bir araya gelen veliler Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek şikayette bulundu. Milli Eğitim’de görevli bir şube müdürünün sadece, “Ben konuyla ilgileneceğim” dediği öğrenildi. Yaşanan olayın önümüzdeki günlerde de tartışılacağı tahmin edilirken, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin konuyla ilgili nasıl bir önlem alacağı ise merak ediliyor.

Valilik'ten 'ağır Roman'

VELİLER OKULA ALINMIYOR
Ayrıca öğrenci velileri de okula alınmıyor. Veliler, “Bizim içeride yavrumuz var, bir şeye ihtiyacı var mı, yok mu diye merak bile edemiyoruz. Çünkü içeriye girmemiz yasak. Burası cezaevi mi? Biz eğitimi bilmeyen insanlar mıyız? Okula veliler neden alınmıyor?” diyerek tepki gösterdiler.


  http://www.radikal.com.tr/115245311524535

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ayıp - Efemberg

  Sadece yazık diyorum.Biz bu insanları topluma kazandırmak adına bir şeyler yapmadığımız sürece bu insanlar yaşamış olduğu hayata isyan ederek ve de hayatlarını sürdürme adına her yola başvuracak.Biz hayatın başlangıcında bu çocukları aramıza almayıp ırk ayrımı yaptığımız sürece bu insanların vatana millete fayda sağladığını hiçbir zaman göremeyiz.Ben mesleğim gereği ne taşçıları aşçı yaptım.(kaba kuvvetle değil kucak açarak)Saygı değer büyüklerimin hayattaki tecrübelerine ve de engin bilgilerine istinaden bu konuda gerekli adımları attıkları zaman başarısız olacaklarını düşünmüyorum.

  Tuhaflıklar ülkesi - tevahi

  Romanların , Kürtlerin , atesitlerin , gerçek dindarların , alkol kullananların , Alevilerin , solcuların asgari düzeyde bile eşit şekilde yaşamasına izin verilmeyen bir ülke için '' biz laik, sosyal , demokratik, eşitlikçi bir hukuk devletiyiz '' diyorlar. hadi canım ordan. buna düpedüz faşizm denilir.

  Bu ülkeye neler oluyor - Politik Alan

  Bir MEB'e bağlı okulda ayrımcı, ırkçı ve faşistçe davranışı kınıyorum. Okul müdürünün derhal görevden alınmalı ve bu konu hakkında ailelerden derhal özür dilenmeli. Bu ülke de Türk'ün hakkı neyse Kürt ve Roman vatandaşlarının da o hakkı olmalı ve olacaktır...

  ... - Jan21

  İleri demokrasi yürüüü kim tutar sizi..!

  İnsanlık Ayıbı - X120

  Elbette yetkililer ayrım yaptıklarını yine inkar edeceklerdir. Devlet, Romanlara savaş açmış durumda. Hepsini evlerinden barklarından etmeden, şehir dışlarına sürmeden rahat etmeyecek belli ki. Hadi devletin vicdanı yoktur, insanları hiç çekinmeden kurban edebilir, biliyoruz da, bu yetkililere ne oluyor? Size bu tür bir emir verildiğinde bunu nasıl içinize sindiriyor da uygulayabiliyorsunuz?