Roman TV kuruldu: Irkçılığa karşı yayın yapacaklar!

Roman TV kuruldu: Irkçılığa karşı yayın yapacaklar!
Roman TV kuruldu: Irkçılığa karşı yayın yapacaklar!
Roman TV, 20 Kasım'da denemeye yayınına başlıyor. Türkiye Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, "Roman TV, Türkiye'de ayrımcılığın, ırkçılığın önünde durabilecek, bütün etnik kimliklerin kardeş olduğunu anlatabilecek ve ülkemizin milli menfaatleri doğrultusunda yayın politikası izleyecek" dedi.

Türkiye Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, marka tescili yaptırdıkları 'Roman TV' kanalının 20 Kasım'da deneme yayınına başlayacağını bildirdi.

Çokyaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gazeteden sonra televizyon kanalı kuruluyor olmasının, Türkiye'de Roman açılımından sonra camiaların önemli bir noktaya geldiğini işaret ettiğini söyledi. 

Kanalın Romanların kendilerini doğru ifade edebildiği bir pencere olacağını anlatan Çokyaşar, hedef kitlelerinin eğitimlerinin yanı sıra bilinçlenmelerini yönelik yayınlar yapacaklarını, Romanlar'ın buna ihtiyacı olduğunu dile getirdi. 

Çokyaşar, Roman vatandaşların bugüne kadar hep eğlence aracı olarak görüldüğünü, bundan camia olarak rahatsızlık duyduklarını vurgulayarak şöyle konuştu: 

"Türkiye'de, Romanlar bugüne kadar göbek atan, amuda kalkan, takla atan, adeta sadece çalgı çalan insanlar olarak tanınıyordu. Medyanın bizi bu şekilde topluma lanse etmesi, 'görüyor musunuz açlıktan ölseler de her gün oynuyorlar' şeklindeki imajı artık yıkmak istiyoruz. Roman açılımı bu konuda bize fırsatlar tanıdı. Geçmişte dışlanmış, kanunlarla ötekileştirilmiş bir Roman toplumu vardı. Açılım olmamış olsaydı, dernekler kurulamayabilir, bu öz güven kazanılamayabilirdi. Deneme yayınına 20 Kasım'da geçecek 'Roman TV', Türkiye'de ayrımcılığın, ırkçılığın önünde durabilecek, bütün etnik kimliklerin kardeş olduğunu anlatabilecek ve ülkemizin milli menfaatleri doğrultusunda yayın politikası izleyecek."

ANA DİLDE YAYIN 

Roman kanalının İstanbul Ümraniye'de kurulan stüdyodan öncelikle internet üzerinden deneme yayınına başlayacağını anlatan Çokyaşar, 5-6 ay içerisinde de uydudan tüm dünyaya ulaşacaklarını dile getirdi. Çokyaşar, kanalda tartışa programları, yetenek yarışmaları ve kadınlara özel yapımların da yer alacağına işaret ederek şunları kaydetti: 

"Türkçe ve Roman dilinde yayın yapacak kanalda dünyanın farklı bölgesindeki insanlara da ulaşabileceğiz. Romanların yetenekli çocuklarını öne çıkarmak için tiyatro programı gerçekleştireceğiz. Ses konusunda yetenekleri ortaya çıkarmak için 'Roman Star' yarışması düzenleyeceğiz. Çocukların eğitimi içinde çeşitli yayınlar planlıyoruz. Aslında bu programların bütünü tamamen eğitim üzerine olacak. Tanınan çok sayıda sanatçı, televizyonumuza gönüllü olarak çıkıp destek vermeye hazır. Örneğin 'Bir Çocukta Sen Okut, Geleceğe Işık Tut' projesinin bağış kampanyasını, Roman televizyonundan önemli sanatçıların katılımıyla yapmayı planlıyoruz. Toplanan yardımlarla Roman çocuklara burs sağlayacağız." (AA)