Romanlar mehteran ve hafız yapılacak!

Romanlar mehteran ve hafız yapılacak!
Romanlar mehteran ve hafız yapılacak!
Romanlar, Türkiye'de yoğun olarak yaşadıkları Edirne'de Valiliğin, yeni bir projesinin hedefi durumunda. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Romanlardan bir mehter takımı kurmayı ve çocuklarına özel bir merkez kurarak hafız yetiştirmeyi planladığını açıkladı.

RADİKAL - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Romanlardan oluşan mehter takımı kuracaklarını söyledi. Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Romanlar'a yönelik "iki güzel proje "yi gelecek hafta uygulamaya başlayacaklarını belirtti. Romanlardan mehter takımı oluşturacaklarını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Oluşturulacak mehter takımı çalışmalarına haftaya iki eğitmenle başlayacak. Romanlardan müteşekkil 41 kişilik davul zurnasıyla darbukasıyla Edirne Valiliği Roman Mehter Takımı kuruyoruz. İlk gösterilerini Kakava Şenlikleri'nde yapacaklar. Önümüzdeki hafta notayla eğitime başlayacaklar. Bir eğitmen nota bir eğitmen de yürüyüş çalıştıracak. Diğer illere örnek bir takım kurmuş olacağız."

Şahin, Romanlardan oluşan mehter takımının belirlenen fiyat tarifesi çerçevesinde özel davetlere katılabileceklerini kaydetti.

ROMAN ÇOCUKLARA ÖZEL HAFIZLIK MERKEZİ
Vali Şahin, mehter takımının yanı sıra Roman çocuklara özel hafızlık merkezi kuracaklarını söyledi. Romanların sesinin güzel olduğunun bilindiğini belirten Şahin, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"Sadece Roman çocuklarına mahsus hafızlık merkezi oluşturacağız. Ortaokullarda ve imam hatip ortaokullarında okuyan Roman çocuklarını bir araya toplayacağız. 100 lira da burs vereceğiz. Yemeleri, içmeleri, yatması bize ait olacak. Romanlardan hafız yetiştirip bunları din görevlisi olarak camilerimizde göreceğiz. Bu Romanlar'a güç katacak." (DHA)


  ETİKETLER:

  İmam

  ,

  Proje

  ,

  lira

  ,

  edirne

  http://www.radikal.com.tr/129100812910081

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  100 liraya din satmak... - only truth

  Avrupa'da biri çıksa dese ki, biz çingenelere İncili'i ezberleteceğiz, 100 euroya ezberliyorlar. Bu söze bütün ülke ayaklanır, çünkü orada devlet laiktir, hiç bir dinin propagandasını yapamaz. İsteyen özel kişi ve kurumlar yapabilir. Kuran ezberletme işi, parayla olmaz. İnanıp isteyerek olur. Para verip din satmak, din tacirliği aldı başını yürüdü bu ülkede. Üstelik binlerce hristiyan, yahudi ve ateistte vergi veriyor bu ülkede, onlar neden buna katkıda bulunsun?. Azıcık vicdanı olan, adaletli davranır, 100 liraya muhtaç çocukları kandırmaz.