Romantik tweet'le bu işler çözülmez

Romantik tweet'le bu işler çözülmez
Romantik tweet'le bu işler çözülmez

BDP li Önder, Gezi Parkı na giren iş makinelerinin önünde durmuş ve parkın yıkılmasını engellemek isteyen eylemcilere destek vermişti.

İstanbul Valisi Mutlu'nun tavırlarını eleştiren BDP'li Sırrı Süreyya Önder, "Demokrasi bilinci oluşmadan romantik tweet'lerle bu mesele çözülmez" dedi.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı’na yapılacak düzenlemeye ilk karşı çıkan ve eylemin öncülerinden olan BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, gelinen noktayı değerlendirdi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu eleştiren Önder, “Demokrasi bilinci oluşmadan romantik tweet’lerle bu mesele çözülmez. Tagallüp, icbar dili bu şekilde kullanılamaz” dedi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu olayların ilk günlerinde yaralanıp hastaneye kaldırılınca aradığını söyleyen Sırrı Süreyya Önder aralarında geçen diyaloğu da anlattı: ”Kendisi telefonlarıma çıkmayınca İçişleri Bakanlığı’na ulaştım. Kendilerine durumu anlattım. Akabinde Vali Mutlu beni aradı. Telefonda cümlesine, ‘Bu üç beş azgın güruh için ferasetiniz var mı?’ diye başlayınca, ‘Bu dille bir şey çözülmez’ diyerek telefonu suratına kapattım. Şimdi kalkmış sabah ezanında romantik tweet’ler atıyor. Böyle olmaz.” Önder, gelişmeleri Radikal’e şöyle değerlendirdi:
BAŞÖRTÜSÜNÜ BAHANE ETMESİNLER: Meclis’te başörtüsü ile ilgili ilk öneriyi Altan Tan ile birlikte sunduğumda, bu öneri AKP ’li vekillerin ret oyları ile kabul edilmedi. Bunu artık suiistimal etmekten vazgeçsinler.
LENİN YA DA PİR SULTAN ABDAL OLSUN: Hükümetin köprü ismi koymak gibi bir görevi mi var? Bunlar oturup, biz köprünün adını şöyle koyalım diye karar mı veriyorlar? Ya da Yavuz Sultan Selim ismine kim karar verdi? Köprünün adı bence Lenin ve ya Pir Sultan Abdal köprüsü olsun.
FAİZ LOBİSİNİN BEREKETLİ DÖNEMİ: Şimdi dillerine faiz lobisini dolamışlar. Şu an faiz lobisinin en bereketli dönemini yaşıyoruz. Kredi verebilmek için ‘Hızır gibi yetişti’ benzetmesi yapan bankalar var.
ŞİDDET VE HAKARETE KARŞIYIZ: Eylemde Sayın Başbakan’a ve ailesine yapılan hakaretlerin karşısındayız. Taksim ve çevresinde sokaklara yazılan hakaretleri bizzat biz ellerimize boya ve fırçaları alarak sildik. Aileye, kadına yönelik hakaretler kabul edilemez. Bunun yanı sıra alana yazılan homofobik yazıları da yine biz sildik. Bu konuda dikkatli olunması için bildiri dağıttık.
CHP ALANA ALINMADI: Bu demokratik eylemden kendilerine bir kitle yaratmaya kimse çalışmasın. Buna oradaki kitle de izin vermedi. CHP’nin ilk gün alana girmesi engellendi. CHP’nin de bundan kendisine pay edinmesi lazım.
27 NİSAN’A KARŞI DURDUM: ‘Hükümet askeri vesayeti bitirdi’ diyorlar. 27 Nisan bildirisi yayımlanınca, ‘Sabah ola hayır ola’ diyen AKP milletvekilleri vardı. Ben Galatasaray Lisesi önünde buna karşı olduğunu açıklayan 15 - 20 sosyalist ile birlikteydim.
AKP’Lİ VEKİLLERİN ÇOCUKLARI VARDI: Taksim’deki eylemlere dört AKP vekilinin çocuğu da destek verdi. İsimlerini açıklamayacağım ama onlar da alandaydı. Ben ekosistemi bozacak, 3. köprü, 3. havalimanı projelerinin tamamına karşıyım.
ÇÖZÜM SÜRECİ TIKANMAZ: Çözüm süreci durmaz. Bir sıkıntı da olmaz. Bu yaşanan eylemlerden bağımsız bir süreç o. Şuna kadar görüşmeler de alınan kararlar da uygulanıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1137217113721714

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Muhalefet uzlasmali - imagine1300

  Sirri Sureyye Onder'in Gezi direnisindeki rolu inanilmaz kritikti milletin vekilligi ne demekmis yine gosterdi. SOylediklerinin coguna da katiliyorum. Bir tek elestirim var; CHP'nin bu surecten kendisnin bahsettigi kadar yararlanmaya calistigini dusunmuyorum. Benim izlenimim bu degil; bana gore cidden siyasi partiler bu surecin bileseni ama orgutleyicisi veya sozcusu degil kesinlikle; bu halkin hareketi. Bence bu katilan ve destekleyen herkes icin cok net bir mesele. Dahasi biz bu tepkiyi ve direnisi gostererek zaten kazandik bu savasi, uzerimizdeki olu topragini attik, ilk defa halk olduk, ilk defa gelsin bizi biri kurtarsin demedik ve sorumluluk aldik bu nerdeyse bu topraklarda bir ilk! Bu kazanimi hic bir gaz veya ses bombosi silemez hic bir su yikayamaz. Gel gor ki eger Gezi'deki taleplerimizin ustune bu hareket bir gelecek vadedecekse bu siyasi partilerle olacak. Demokrasi secimlerden ibaret degil tabi ki ama secimlerde sonuc elde etmekte sart. O bakimdan yerel secimlerde bizim icin bir sans. Hareketin icinden hic bir siyasi partiye mensup olmayan bir aday cikmasi ve herkesin desteklemesi sart. Bu noktada Sirri Sureyya kusura bakmasin CHP'nin de MHP'nin destegine ihtiyacimiz var! O sebepten surekli CHPye saldirida bulunmasinin anlamsiz oldugunu dusunuyorum!evet O'nun rolu paha bicilmez ama Gursel Tekin'de ordaydi, belki Sirri Sureyya kadar cesaretli degildi zaten O'ndan bir tane daha yok o mecliste:) Birlige butunluge ihtiyacimiz var bence CHP zaten mesaji aldi ve boyle bir sahiplenme icinde degil bence.

  gezi ve taksim eylemlerini herkes iyi tanımlamalı. - okkes cavus

  bu eylemler her türlü görüşün birleştiyi bir türkiye görüntüşüdür. bu dayanışmaya neden olan ülkemizde çok şeylerin halkın aleyhine geliştiyini gören, bilinçli beyni çalışan hiç kimsenin adamı olmayan tek düşünceleri, ülkesinde demokrasi ve insan hakları tam ve noksansız işlemesi için birleşmiş dayanışmaya girmiş milyonlarca insan topluluğu. bazı vekillerin katılması elbette çok güzel sanatcılar desdek veriyorlar ne güzel sanatcı duyarlılığı gösteriyorlar. bu mozayiklere saygı duymak büyük bir insanlık erdemidir. bunları yanlış yorumlamak tam bir desbotizimdir. sevgisizlikdir anlamsızlıkdır. bunların talebi çok iyi niyetle deyerlendirilerek yerine getilmesi devletin asli görevi olmalıdır. sahte duygusal mesaj sonra acımasız saldırı ve öldüresiye işkence bu çok çirkin insanlık dışı.ve ülkeye yapılacak en acı yanlışlık oluyor.......

  ... - BedriBey

  Decimus kardeş, "Gezi parkı direnişinin kıvılcımının Sırrı Süreyya ÖNDER tarafından yakıldığını bile unutmuşsun" demişsin.Biraz şaşırmışsın galiba.Fazla gaz yemiş de olabilirsin.Biz takip ediyoruz BDP yi kardeş.İmralı ya 6. defa gittiler ,geldiler.Hatta dediler ki AKP izin versin 15 günde bir gidip gelelim.Açılan o apo bayraklarının da ne amaçlı olduğunu da biliyoruz.Bu direniş hareketleri siyasi partilerden bağımsız yapıldı.Şimdi sen gelip burda yazarsan orda bir sürü BDP li vekil var ,kıvılcımı onlar çaktı diye , yanlış yaparsın güzel kardeşim.Yazma öyle şeyler.

  yiğidi öldür - isakent

  fikirlerine katılmıyorum ama düşmanında olacaksa sırrı gibi olsun

  decimus'a - hogiro

  Maalesef bunca olaydan, medyanin bunca tavrindan hala bir ders alamamisa benziyorsun. Onca yil PKK ve Kürtlere mal edilen bir sürü cinayet, katliam ve saldirilari görmezden geliyorsun. Binlerce insanin JITEM adi altinda Askeri alanlarda öldürülüp yol kenarlarina ve kuyulara atildigini görmezden geliyorsun. Keske bu günlerde yasanan olaylar biraz gözlerinizi acsa da anlasaniz, zamaninda yapilan olaylarin PKK veya kürtler tarafindan mi yoksa Hükümet gücleri tarafindan mi yapildigini!!!

  decimus - dersim kartalı

  Sen ne medyayı ne BDP'li vekilleri takip ediyorsun anlaşılan gezi parkı eylemlerine duyarsız kalan medyanın çatışmalı süreç boyuncada yalan haber yaptığını unutmuşsun.BDP'li vekillerin kaç sefer operasyon bölgesine gidip kendilerini siper ettiğini operasyonlerın saldırıların durdurulması için çaba gösterdiğini bilmiyorsun anlaşılan. Gezi parkı direnişinin kıvılcımının Sırrı Süreyya ÖNDER tarafından yakıldığını bile unutmuşsun.Sırrı Süreyyaya akıl öğreteceğine sen yataydın ya kepçelerin önüne.

  KENDİNE MÜSLÜMANLAR - m.rozbilen

  Sayın Önder'in söylediklerine sonuna kadar katılıyorum.Anlayamadığım kendine müslüman olanların senden gelen önerilere neden karşı çıktıklarıdır? Mesela başörtüsü üzerinden gece gündüz siyaset yapıp halkın duygularını sömürenler,bunula ilgili teklife neden karşı çıktıklarını anlatabilirler mi? Bu mu siyaset.Benimki doğru seninki yanlış hangi hesabın gereği? İstanbul valisi sayın mutluya gelince,bir gün önce özürlerin bini bir para idi,bir gün sonra gaz ve su olarak insanların başına yağdı.Bu çelişki değil mi? Artık hiç bir bürokrat inisiyatifi ile hareket edemiyor.Başbakan talimat verir onlar uygular.Kendisi sorumlu ama yetki başkasının elinde.Bırak gitsin daha iyi iyi.