Romanya'daki deprem İstanbul'u salladı

Dün gece saat 23.47'de meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki deprem, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul başta olmak üzere batı bölgelerinde hissedildi.

Romanya'da dün gece TSİ 23.47'de meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki deprem, Türkiye'nin özellikle Edirne, Tekirdağ ve İstanbul illeri başta olmak üzere batı bölgelerinde, özellikle sahil kesimlerde
hissedildi, kısa süreli paniğe yol açtı.
Merkez üssü Romanya'nın başkenti Bükreş'in 140 kilometre kuzey doğusu olan deprem, Ukrayna ve Moldova'dan da hissedildi. Türkiye'de ise en fazla Trakya ve Marmara bölgelerinde bazı vatandaşlar, sarsıntıyla birlikte panik yaşadı. Edirneliler kısa süreli bir panikle evlerinden dışarıya çıkarak çoluk çocuk duvar kenarlarına sığındı. Tekirdağ ve Çorlu'da depremi hisseden halk yine evlerinden dışarıya çıkarken, sarsıntı kentte büyük ölçüde bir paniğe neden olmadı. Kırklareli'nde ise deprem hafif şekilde hissedildi. Depremde can ve mal kaybı yaşanmadı. Deprem, Marmara Bölgesi'nde yer alan Bandırma ve Erdek ilçelerinde de hissedildi. Sarsıntının meydana gelmesinden itibaren İstanbul'da itfaiye araçları önlem amacıyla birimlerinden dışarıya çıkartılırken, bazı vatandaşlar da evlerini terk etti.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün
telefonlarıyla internet sitesi de vatandaşların yoğun talebi nedeniyle kilitlendi.