Rotaları Afrika ve Arap ülkeleri

Rotaları Afrika ve Arap ülkeleri
Rotaları Afrika ve Arap ülkeleri
Son 4 ayda İstanbul'da kolayca gerçek silaha dönüşen 13 bin 760 kurusıkı yakalandı. Silahların Ortadoğu ve Arap ülkelerine yollanacağı tespit edildi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’de Ortadoğu ve Arap ülkelerine gönderilmek üzereyken yakalanan kurusıkı silahlar endişe yarattı. Kanuni boşluklar nedeniyle bu tabancaların ihracatında sorun yok fakat bu durum Türkiye’yi uluslararası bir krize sokabilir, Türkiye yasadışı silah ticareti yapan ve iç karışıklıkları destekleyen bir ülke konumuna düşebilir.
‘Bisküvi’yle ortaya çıktı
Skandal ilk olarak 2012 sonlarında Yemen’in Aden Limanı’na bisküvi paketleri içerisinde silah gönderildiğinin anlaşılması ile ortaya çıktı. Yemen, Türkiye ile diplomatik ilişkilerini dondurmayı ve Türkiye Büyükelçisi’nin gönderilmesini tartıştı. Dışişleri Bakanlığı’nı zor duruma düşüren bu olay sonrası 2013 yılında da silah sevkıyatı devam etti. Bu süreçte polisin takibi sonucu son 4 ayda 13 bin 760 adet kurusıkı tabanca yakalandı. Silahların Mısır, Libya gibi ülkelere gittiği tespit edildi. Türkiye’de çeşitli silah üreticilerinin ürettiği kurusıkı tabanca ve tüfeklerin en önemli özelliği çok kolay bir şekilde gerçek silaha dönüştürülebilmesi. Üretici firmalar yasal boşluktan da faydalanarak ürettikleri bu silahları yurtdışına ithal ediyor. Yakalanan tabancaların namlu içerisine bulunması gereken namlu emniyet sacı ve namlu emniyet pimi yerine namlu içerisinde vida adımlarıyla tutturulmuş bir parça konuluyor. Namlu içerisine konulan yüzük şeklindeki parça kolayca sökülebilecek tarzda olduğundan bu tabancalarla atılan kurşun küreleri normal silahlar gibi insanı yaralayabiliyor veya öldürebiliyor.
Türkiye’de ‘ses ve gaz fişeği atabilen silah’ olarak tanımlanan kurusıkı tabancalara ilişkin 5729 Sayılı Kanun’daki yasal düzenlemede, bu silahların 6136 Sayılı Kanun hükümlerine tabi silah vasfına dönüştürülemeyecek şekilde üretilmesi zorunluluğu var. Kanunda “Bu şartlara uymayan üretimlerde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden 500 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır” hükmü bulunuyor.
Ancak istisnai olarak ses ve gaz fişeği atabilen silahların imalatında aranan zorunluluklar, ihraç edilmek kaydıyla üretilen silahlarda aranmıyor. Bu yasal boşluktan faydalanan üreticiler istedikleri gibi silah ihraç edebiliyor. Dışişleri Bakanlığı yasal boşlukların kaldırılması yönünde baskı yapsa da Sanayi Bakanlığı yapılan ticaret çok miktarda döviz girdisi getirdiği için yeni bir düzenleme ve denetleme yapılması konusunda direniyor.

Ya Türkiye içine de yayılırsa?


Kurusıkı tabancalarla ilgili bir büyük tehlike de silah ihracatı durduğu zaman gerçek tabancaya dönüştürülebilen silahların Türkiye içine dağılma ihtimali. Böyle bir durumda kontrolsüz şekilde dağılan silahların iç karışıklıklarda kullanılarak kaos ortamı oluşturulabileceği veya ‘maganda ateşi’ tabir edilen suçlarda artış yaşanabileceği belirtiliyor.