Roth: Türkiye Kuzey Irak'a giremez

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth uyardı: "Askeri bir müdahale devletler hukukunun ihlali olur. Türkiye devletler hukukunu hiçe sayarak komşu bir ülkeye giremez. Bu, Kuzey Irak’taki görece istikrarı da tehlikeye atacaktır. Bundan AB süreci de olumsuz etkilenir."

BERLİN - Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Türk ordusunun Kuzey Irak’a girmesinin AB sürecini olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Alman siyasetinin bir Türk-Kürt çatışması istemediğini belirterek federal hükümetin bir askeri müdahaleyi engellemek için tüm nüfuzunu kullanması gerektiğini vurguladı: "Öncelikle askeri bir müdahale devletler hukukunun ihlali olur. Türkiye devletler hukukunu hiçe sayarak komşu bir ülkeye giremez. İkincisi, bu, Kuzey Irak’taki görece istikrarı tehlikeye atacaktır. Irak’ın Kürt bölgesi göreceli olarak ülkenin tek istikrarlı ve güvenli parçası. Ve tam da bu bölgeyi askeri bir müdahale ile istikrarsızlaştırmak son derece olumsuz sonuçlara yol açar. Sonuç olarak Irak’ta parçalayıcı şiddet tırmanacaktır."

'Entegrasyon süreci tehlikeye girer'

Roth, Kuzey Irak’a askeri operasyonun Türkiye’nin kendi içindeki barış süreci açısından da yanlış bir adım olacağını, bunun pekçok kişi tarafından Kürtler’in Kuzey Irak’taki siyasi gelişimine bir saldırı olarak yorumlanacağını kaydetti. Roth askeri operasyonun AB ile ilişkileri de zayıflatacağı uyarısında bulundu:

"Bunun AB politikaları açısından da etkileri olacaktır. Çünkü hep dedik: Türkiye’nin AB’ye entegrasyonu Kürt bölgesinin yeniden imarı ve barışmadan geçiyor. Türk ordusu devletler hukukuna aykırı olarak Irak’a müdahale ederse bu AB’ye entegrasyon sürecini büyük bir tehlikeye atar. Ama aynı zamanda şunu da söylemeliyim. Iraklı politikacılar, Devlet Başkanı Talabani, Irak hükümeti ve Kuzey Irak yetkilileri, Mesud Barzani tepki göstermek zorunda. Irak topraklarından Türkiye’ye saldırılar düzenlendiği gerçeğine karşı harekete geçmeli, bu durumun kabul edilmeyeceğini açıkça göstermeli. Şiddetin tırmanması Barzani, Talabani ve ABD’nin de çıkarına değildir." (Deutsche Welle)