Roth ve Akın katı atık tesisine karşı

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cladia Roth'la yönetmen Fatih Akın, Trabzon'un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu beldesinde yapılan Katı Atık Depolama Tesisi'ni protesto etmek için bölgeye geldi.

TRABZON - Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cladia Roth'la yönetmen Fatih Akın, Trabzon'un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu beldesinde yapılan Katı Atık Depolama Tesisi'ni protesto etmek için bölgeye geldi.
Trabzon ve Rize dahil 51 ilin çöplerinin depolanacağı tesiste incelemede bulunan Roth, "Burada bin tane ağaç kesilmiş. Sarı çamlar, dünyanın iki yerinde denize bu kadar yakın. Biri Peru, diğeri burası. Bu duruma düşülmesi çok üzücü" dedi. Roth, Başbakan Tayyip Erdoğan'a da şöyle seslendi: "Sevgili Tayyip, burası sizin yeşiliniz, bu kuymak (peynirden yapılan yemek) sizin kuymağınız, bu deniz sizin deniziniz. Sizin inancınıza göre de, doğayı yaratan Tanrı'nın söylediklerine uymak zorundayız. Sizden isteğimiz bu katliamı engellemeniz."
Akın da "Çamburnulu biri olarak sorumluluklarım var. Burada bir belgesel çekip, bu sorunu dünyaya aktarmaya çalışacağım" diye konuştu. Çevre örgütleriyse Fatih Akın ve Claduia Roth'a destek vermedi.