RTE Üniversitesi'ne hoca ara...bulundu!

RTE Üniversitesi'ne hoca ara...bulundu!
RTE Üniversitesi'ne hoca ara...bulundu!
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin yayımlattığı 'işe öğretim üyesi alınacak' ilanında alınanların isimleri de yer aldı!

Radikal.com.tr - Öğretim üyesi arayışı olan üniversiteler, bu ihtiyaçlarını, Basın İlan Kurumu aracılığı ile verdikleri ilanlar aracılığı ile karşılamaya çalışır. İlanlarda, aranan öğretim üyesinin taşıyacağı özellikler ayrıntılı bir biçimde yer alır. Bu durum çoğu zaman , üniversitenin sınırlı imkânlarından kaynaklanır. Ancak Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin bugün yayımlattığı ilanda büyük bir skandala imza atıldı. İlanda alınacak öğretim üyelerinin adı da yer aldı. Üstelik isimlerin yanında çeşitli notlar da bulunuyor!

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, Rize’de bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adına bugün bir ilan yayınlandı. İlan Basın İlan Kurumu aracılığı ulusal bir gazetede yer aldı. İlanda, Tıp, Mühendislik, Fen Edebiyat Fakültesine 1’er, Su Ürünleri Fakültesine ise 2 doçent; İlahiyat Fakültesine ise 1 Yard. Doç. alınacağı kişi isimleriyle ilan edildi. İlanda, kriterler yerine doğrudan alınacak akademisyenlerin isimleri yer aldı.

Örneğin Tıp Fakültesi için aranan öğretim üyesinin karşısına Ahmet Pergel ismi yer alıyor. Pergel’in isminin yanında ise, “Doçentliği alamadı sorulacak” notu bulunuyor. Yine Fen Edebiyat Fakültesi’ne alınacak öğretim üyesinin karşısında ise Murat Tomakin’in adı yer alıyor. Tomakin’in isminin yanına ise “İzinli” notu düşülmüş.

'KİMİN ATANACAĞI BELLİ'
Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, akademik kadro ilanındaki keyfi yaklaşımları TTB olarak geçmişten bu yana engellemeye çalıştıklarını söyledi. İlhan şöyle devam etti:

“Söz konusu kadro ilanında da görülüyor ki ilan edilmekte olan kadrolara kimlerin atanacağı, ilanı verenler tarafından önceden belirlenmiş. Adrese teslim kadro ilanı yapmak, Türkiye’de üniversiteler arasında sıradan oldu, burada ise skandalın büyüğü var. TTB olarak, üniversitelere emek vermeden, oraya hiç uğramadan, asistan yetiştirmeden jet profesör olan kişilerin atanmasına karşıyız. Ne yazık bu ilanda adı geçen RTE üniversitesi, üniversiteye hiç uğramayan hekimlere profesörlük ünvanı verme konusunda da önde gelen üniversitelerimizden bir tanesi. Akademik hayatı bu kadar değersizleştiren bir durumu kabul etmiyoruz. 

ALENİ TORPİL
YÖK’ü ve Cumhurbaşkanını göreve çağırıyoruz. Tüm üniversitelerimizi, tüm akademisyenlerimizi akademiye bilime sahip çıkmaya ve böyle keyfi uygulamalara karşı durmaya davet ediyorum. Ne yazık ki bu ilanı apar topar kaldırıp yerine koydukları ilanda da aynı keyfi yaklaşımın sürdüğünü, kişileri tarif eden kriterler konulduğunu görüyoruz. RTE Üniversitesi açısından utanç verici bir durum. Torpil hiç bu kadar aleni ve çarpıcı olmamıştı.”


  http://www.radikal.com.tr/1144459114445916

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  RTE idolümüzdür - likapa

  ne o rahatsız mı oldun akp li birini yorum yazmasından.yoksa bana da mahalle baskısı mı uygulayacaksınız. yorumumun haber içeriğiyle ilgisi yok gibi görünebilir ama yüreğin yetiyorsa sen de çık tabipler birliğine sor bakalım; sen tabipleri hakkını mı savunursun yoksa her hukuksuz eylemde sokaklara çıkıp illegal yasadışı öğrgütlerle mi yürürsün.sorsana bunu.daha bi kaçsene önce darbe istemek için taksime çıktıklarını unutmadık.türkiyede tabipler odası bir mimarlar odası iki.bunlar meslek örgütü değil militan örgütlerdir.tabipler odasının RTE üniversitesi için söyleyecek bişeyi olamaz.habere gelince önce haberin ne kadar gerçek olduğu bi açıklansın yorumumu yaparım.sen merak etme. biz demokratız yanlışa yanlış deriz zaten sizin gibi değiliz.RTE bizim idolümüzdür bunu da gururla söyleyebilirim.allah bu millete daha çok RTE lar nasip etsin inşallah.

  Bulup çıkarmak lazım - UPK Jedi

  Yanlış hatırlamıyorsam birkaç yıl evvel yine aynı üniversitede bir bölüm başkanlığı adaylığı meselesi vardı. Bir sayfalık kriterler öylesine spesifikti ki bırakın Türkiye'yi Dünya'da tek kişiye uyacak gibiydi. Radikal'de okumuştum. Şimdi bulamadım linkini fakat editörler habere ekleyebilirse iyi olabilir.

  ne gerek vardi? - iris78

  ilan verip masraf etmeye, kendi kendinizi ele vermeye ne gerek vardi? Sanki her atmada ilan mi veriyorsunuz. Alah askina, is bulamamis bosgezen hic bir Ilahiyat Mezunu varmi? Tablo bu.. Kiral ciplak...

  pöfff - Dopchik

  hadi akp'liler buna da cevap verin

  @likapa - Ahmet Agabey

  Radikal'i okumayi biraktigimdan beri yeni gorevli AKP klavyecileri turemis anlasilan. Basbakanlari gibi mekan/zaman dinlemeden ayni ezber konusmalari yapiyorlar. likapa sana sorularim: bu haberin icerigiyle ilgili en ufak bir yorumun var mi? "Yaptilarsa da bizimkiler yapti"dan ote gidebilecegini sanmiyorum ama en azindan yorumunu buraya yazarken paslanmis utanma duygun bir ihtimal tekrar calisabilir diye soruyorum.

  Şaşırıyor muyuz? - unica

  Tabi ki hayır. Silvio Berlusconi ile yarışan bir lider(!)var karşımızda ne de olsa.

  Rezillik - anna

  Saman altından kadroların kapatılmasına zaten yıllardır alışıktık ama böylesi büyük bir skandal. Üstelik bu herhangi bir mevkide de değil, genç beyinlere şekil verecek öğretim üyeleri alanında oluyor! Böyle aşağılık bir uygulama nasıl olur aklım almıyor.