RTÜK 7 televizyon kanalını kapattı

RTÜK 7 televizyon kanalını kapattı
RTÜK 7 televizyon kanalını kapattı
Sağlık Bakanı, sağlık beyanı belirterek ürün tanıtımı yapan 7 adet TV kanalının RTÜK'e yapılan başvurular üzerine kapatıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık beyanında bulunarak yapılan ve etik olmayan ürün tanıtımı için uygulanan cezaların ağırlaştırılacağını söyledi.

Sağlık Bakanı, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça'nın "diyet ya da ilaçlar nedeniyle meydana gelen ölüm vakalarına" ilişkin soru önergesini yanıtladı.

RTÜK'e 70 adet bildirim yapıldığını ve ilgili reklam ve tanıtımlarda kanuni işlem yapılmasının sağlandığını ifade eden Sağlık Bakanı, RTÜK'te kayıtlı bulunan bin 57 adet ulusal ve yerel yayın yapan radyo ve televizyon kanalına etik olmayan ürün tanıtımları ile ilgili olarak gerekli tedbirlerin alınması amacıyla uyarı yazısı yazıldığını kaydetti.

Sağlık Bakanı, sağlık beyanı belirterek ürün tanıtımı yapan 7 adet TV kanalının RTÜK'e yapılan başvurular üzerine kapatıldığını açıkladı.

Bakan Müezzinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kuruluna internet üzerinden yapılan tüketiciyi yanıltıcı tanıtımlar dolayısıyla 2012-2013 yılları arasında 87 internet sitesi için yazı yazıldığını, cezai yaptırım uygulandığını ifade etti.


  http://www.radikal.com.tr/116098711609872

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  RTÜK 7 televizyon kanalı hk. - runekson

  insan sağlığına yararlı olduğunu iddia eden ve bu konuda gerekli ruhsat ve izinleri sağlık bakanlığından almaları gerekirken tarım ve hayvancılık bakanlığından alarak insanları hayvan yerine koyan bu firmaların sahipleri ve sözde doktor elemanları bunlar bilim adamı değiller,araştırmacı ve kimyager de değiller bunlar halk arasında konuşulan sağlığa iyi geldiği söylenilen bilgileri derleyip biraz da yurt dışı internet kaynaklarından yararlanarak bu bilgileri paraya çevirmektedirler bunların birer şarlatan olduğunu ve ürünleri çok yüksek bedellerle halka sattıklarına şahit oluyoruz,sağlığını kaybetmiş insanların umutlarıyla oynanmaktadır.sattıkları ürün bir fayda sağlamaz ise her insanda sonuç farklı olur sözleri ile durum geçiştiriliyor,zarar eden hasta insanlar oluyor,bu konuda sağlık bakanlığının denetimi ele alıp ürünler eğer yararlı ise resmi izin vermeleri gerektiğini izinsiz ürünlerin piyasadan toplatılarak bunu yapanların cezalandırılması gerektiğini düşünüyoruz.

  Özgürlük. - Clear

  Bu kanallar,milleti keriz yerine koyup da,diğer taraftan ceza yediklerinde "özgürlük,demokrasi,ifade özgürlüğü,serbest piyasa,uygarlık,insan hakları" gibi yaygaralar yapmamışlar mı? Hayret! En azından "birilerinden" daha dürüst ve mert çıkmışlar.