RTÜK Başkanı Akman'ın belgesinde tahrifat yapılmış

RTÜK Başkanı Akman'ın belgesinde tahrifat yapılmış
RTÜK Başkanı Akman'ın belgesinde tahrifat yapılmış
Akman'ın avukatı suçu Alman meslektaşına attı

 

İSTANBUL - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman'ın televizyonlara çıkıp, Almanya'ya giriş yasağına ilişkin haberini yalanlamaya çalıştığı belgede tahrifat olduğu ortaya çıktı. RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın avukatı Ali Yıldız ise, Akman'ın Almanya'ya girişine ilişkin bir yasağın söz konusu olmadığını gösteren belgeyi Almanya'daki avukatın verdiğini ve belge sahte ise suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 
CNNTÜRK'ün haberine göre, Almanya'dan gelen bir haber RTÜK Başkanı Zahid Akman'ı zor dumuda bıraktı. Akman hakkında, Almanya'nın Main-Taunus Bölge Yabancılar Dairesi'nin, mali suç işlediği gerekçesiyle Almanya'ya girişini 5 yıl yasaklandığına ilişkin bir haber yayınlamıştı. Zahid Akman'ın avukatı Main Taunus Yabancılar Dairesi'ne ait olduğunu öne sürdüğü bir belge ile bu haberi yalanlamıştı.
Main-Taunus Bölge Yabancılar Dairesi'ne belgeyle ilgili yapılan başvurude Daire gizlilik nedeniyle belgeyle ilgili açıklama yapmadı. Ancak söz konusu belge kendilerine ulaştırılırsa gerçek olup olmadığına dair bir açıklamaya yapabileceğini bildirdi. Bunun üzerine CNN TÜRK muhabiri Erhan Merttürk Akman'ın kamuoyuna açıkladığı belgeyi Alman yetkililere ulaştırdı. Main-Taunus Bölge Yabancılar Dairesi, başvuruya cevap verdi ve belgenin sahte olduğunu açıkladı.

 

Hukuk skandalı"Akman belgesi"ni yayımladıktan sonra tekzip yayımlamak zorunda kalan gazetenin yazarı Ali Güven de Frankfurtt'tan CNN TÜRK'ten Rıdvan Akar'ın sorularını yanıtladı.  Ali Güven, "Olay yeri Almanya. Belgeler orada. Türk mahkemesi bir gazeteyi araştırmadan mahkum ediyor. Bu bir hukuk skandalıdır. Şimdi belgenin orijinal olmadığı ortaya çıktı. Bir gazete haksız yere yalan haber yapmakla itham edildi. Çok etik olmayan bir durum..."

Güven'in vurguladığı bir diğer konu ise dikkat çekici: "Çok sayıda belge üretiliyor yandaş medya tarafından. Bozuk Almanca ile düzenleniyor bu belgeler. Sınırdışı edilmiş insanlardan olduğu belirtilen belgeler davaya dahil ediliyor araştırılmadan. Bu belge de yalan. Sahte belge oluşturmak suçtur hem Türkiye'de hem Almanya'da. Soruşturma yürütülecek. Almanya'da gizlilik kararı yok. Türkiye'deki basını biliyoruz. Yandaş olan olmayan medya karıştı. Ciddi bir hukuki süreç oluşturulmalı. Almanlar bu yüzden endişeli..."

 


Akman Almanya'ya gelirse ne olur?

 


Güven bu soruya şöyle cevap veriyor: "Akman hakkında Almanya'da 6-7 suç duyurusu var. Deniz Feneri ve kooperatif suçlaması. Tutuklama kararı yok. Çünkü Akman'ın ifadesi alınmadı Almanya'da. Adli makamlar Akman'ın gelmesini tabii istiyor; ama Akman geldiği gibi çıkabilir mi bunu bilemem. Tutuklanma ihtimali var..."

 

 

Akman'ın avukatı: suç duyurusunda bulunacağız

 

 

RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın avukatı Ali Yıldız ise, Akman'ın Almanya'ya girişine ilişkin bir yasağın söz konusu olmadığını gösteren belgeyi Almanya'daki avukatın verdiğini ve belge sahte ise suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.