RTÜK Başkanı Dursun: Behzat Ç. ve Muhteşem Yüzyıl'da biz haklıyız

RTÜK Başkanı Dursun: Behzat Ç. ve Muhteşem Yüzyıl'da biz haklıyız
RTÜK Başkanı Dursun: Behzat Ç. ve Muhteşem Yüzyıl'da biz haklıyız
RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, RTÜK'ün bazı dizilere verdiği cezalara yapılan eleştiriler için 'kanuna uymazsanız cezasını çekersiniz' dedi.

ANKARA - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile belirlenen ilkelere aykırı yayınların önlenmesine yönelik daha etkili bir ceza müeyyidesi planladıklarını bildirdi.

Gıda takviyelerini ilaç gibi tanıtan ve izleyiciyi yanıltan kanallara çok sayıda müeyyide uyguladıklarını belirten Dursun, bu tür ihlallere verilen cezaların en düşüğünün 10 bin lira olduğunu vurgulayarak, "Bu rakamın 50 bin lira, 100 bin lira gibi biraz yukarı çekilmesi ve bir yıl içinde, bir konuda ısrarla ihlal yapmaya devam eden kuruluşun lisansını belli bir süre için geri alma ya da iptal etme gibi bir müeyyidenin etkili olacağını düşünüyoruz" dedi.

Bu konuda RTÜK’ün tek başına mücadele edemeyeceğini belirten Dursun, “Bu konuda Sağlık Bakanlığının kendi yasasından, mevzuatından kaynaklanan bu tür ürünleri toplatma, reklamları yasaklama gibi yetkileri var. Bu yetkileri kullanması gerekiyor. Belki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kendi lisansıyla üretilen bu ürünlerin gıda takviyesi olarak değil ilaç olarak pazarlanmasına da karşı çıkıp, karşı bir mücadele yürütmesi gerekiyor. Bu komplike bir problem. Sadece bizim çabamızla önlenmesi mümkün değil.” dedi.

“BEHZAT Ç. VE MUHTEŞEM YÜZYIL KONUSUNDA YANLIŞIMIZ YOK”
RTÜK’ün Behzat Ç. ve Muhteşem Yüzyıl'a uyguladığı müeyyidelerden dolayı eleştirilmesinin doğru olmadığını da belirten Dursun “Orada eleştirilecek bir şey yok. Behzat Ç'ye uyguladığımız müeyyidelerde niye eleştiriliyoruz, oradaki yanlış nedir? Yanlış olduğunu düşünmüyorum. Eleştiriler gereksiz gibi geliyor bana. Eleştiri yapanlar şu açıdan baksın, uygulanan müeyyidenin yasal bir dayanağı yok mu? Bir keyfilik, yanlışlık var mı? Meseleye şöyle bakmak gerekir: kanun koyucu Türkiye 'de yayın yapacak kuruluşların, yayınlarda dikkat etmesi gereken ilkeleri tek tek saymış. Sen bu ilkelere uymamışsın, RTÜK de bu ilkelere uymadığından seni uyarmış. Burada hata nerede? Hukuka uyacaksak, yayıncıların da hukuka uymaları gerekiyor.” dedi.

KAMU SPOTLARI BIKTIRDI”
Son yıllarda kamu spotlarının üretiminde artış olduğunu da belirten Dursun, her hafta üst kurul toplantısında 5-6 kamu spotunun gündeme geldiğini söyledi. Bu kadar çok kamu spotunun izleyiciyi biraz rahatsız ettiğini belirten Dursun “İzleyiciden önce yayıncıyı rahatsız ediyor. Çünkü onlarca kamu spotu, yayın içinde bir hoşnutsuzluk oluşturuyor. Bazı bakanlıklar zorunlu yayın yetkisi aldılar yasalarla. Bu zorunlu yayın yetkisi, belli programların üretimi ve yayınlanması amacına yönelikti. Fakat zorunlu yayın yetkisi almış olan kuruluşlar, bu zorunluluğu kamu spotu üretme şeklinde kullanıyor. Dolayısıyla bir karmaşa yaşanıyor. Burada bir düzenlemeye ihtiyaç var.” dedi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113060811306086

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ula - vancetti

  Siz önce 15 dk. süren reklamları denetleyin. Dizi, film bitimine bir kaç saniye kala reklama girip 10 dk. Sonrada film bitti deyip tekrar on dakika reklam yayımlayanları denetleyin. Üyesi olmaya pek meraklı olduğunuz AB de iki reklam arası 30 dk. ve reklam süreleri 5 dk. ile sınırlıdır. Bu yayımcılara ya kıyamıyorsunuz, yahutta korkuyorsunuz. Ceddiniz Süleyman Şarapta içerdi, her akşam haremindeki 40 hatundan biriyle halvette olurdu. Canı sıkkınsa hatun oynatırdı. Hicaza gitti mi?. Helal olsun size, Hürrem'e namaz da kıldırdınız, tesettüre de soktunuz. Oysa Hareme erkek sinek bile giremediği için kadınlar yarı çıplak dolaşırdı. Sizi gidi Trende uyan bürokratlar sizi!.Türkiye halkını hala aptal sanıyorsanız korkunç yanılıyorsunuz. Behzat Ç benim izlediğim en düzgün diziydi. Adeta Hayatın için fırlayıp çıkmış bir diziydi. Uymadı size. Ula diyor diye, Bira içiyor diye. Sokağa çıkın bir bakın, çocukların gün görmedik küfürleri var. Benimde vardı. Şimdilerde çocuklarıma kızdığımda sıpalar diyorum. En ağır küfürüm eşek. Demek ki neymiş?, Gençler Ula dermiş!.

  hizaya sokmak - lapodix

  yaptıkları çok net bir biçimde toplumu istedikleri şekle sokmak. söz konusu dizileri içki içmeyen, kendi deyimleriyle zina yapmayan... polis, kadınlarla ilişkiye girmeyen ama bilakis atının üzerinden inmeyen (atı daha çok seven) padişah... şekline sokamıyorsanız biz de cezalar yoluyla bunları yayından kaldırtırız. mesaj budur, ya hizaya gel ya da terket kafası.

  anti kahramanımız - burçak1917

  hrant dink cinayetini,cumartesi annelerini,berfo anayı,kck tutuklamalarını,Büşra Ersanlı hocanın haksız tutuklu yargılanmasını,trans bireylere yönelik homofobik yaklaşımları,tecavüz ve şiddet mağduru kadınlar gibi daha birçok güncel ve can yakan konuları işlediği için,seyirciyi aptal yerine koymadığı için,bu dizide anlatılan kişi ve kurumların kurgu ama konuların gerçek olduğunu bildiğiniz rahatsız oluyorsunuz ve biz de behzat'ı bu yuzden seviyoruz..

  RTUK - 14Bernard

  Bende Evlenme programlarindan,yirtdisina yayin yapan tv lerdeki Estetik ameliyat reklamlarindan,devremulk satis programlarindan,ah ozledigim tbeyaz peynir,salca,sucuk reklamlarindan,haberlerdeki korkunc jenerik den,nefes nefese kalmis gibi gosteren muhabirlerin konusmalarindan,pesimist haberlerden,bir kanaldaki tarihci kisvesindeki ve herkese aptal muamelesi yapan gazeteci den,ot,bitki,zayiflama caylarindan biktimmmm.Birde bu biktiklarimi evime baglatmak icin para odedigime mi yanayim, vatan hasretinden bu kalitesiz programlara arasirada bakmamdan mi yanayim.Bizi sagmal i... gibi saganlara da yaziklar olsun.Nezaman acsam vatan kanalini reklam var yazik vallahi biz yurtdisi Turkiyelilere.

  RTÜK başkanı Haklı. - Clear

  Hiç kimse kanunları yok sayamaz.İstismara da göz yumulmaz.

  mümkün değil - aharasa

  bir sansürcü olarak haklı olamazsınız. sansürcünün haklı sonuçlar doğurmak için çalışması, sansürcülüğün iyi sonuç verdiğine inanarak çalışmak bir paradokstur. ben herhalde işi sansürcülük olan bir kurumda çalışsam geceleri uyuyamazdım ve bazı psikolojik sorunlar baş gösterirdi. bazı değerler bazı değerler diye tutturarak pek çok dogmayı iktidar eliyle yaratmak ve halk için halka rağmen yasaklar koymak, halkı aptal zannedip devlet eliyle ahlaki ve siyasi koruma yaratmak. çok anlamsız olan böyle bir iş nasıl yapılır? allah kurtarsın