RTÜK Başkanı: 'Hamile' açıklamasına ceza vermeyince kızım kızdı

RTÜK Başkanı: 'Hamile' açıklamasına ceza vermeyince kızım kızdı
RTÜK Başkanı: 'Hamile' açıklamasına ceza vermeyince kızım kızdı
RTÜK Başkanı Davut Dursun, TRT'nin iftar programında "Hamileler sokağa çıkmasın" sözüne ceza vermemelerine kızının da tepki gösterdiğini söyledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Davut Dursun, gündemdeki tartışmalar ve televizyonlara verilen cezalarla ilgili Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’e konuştu.

TRT’de yayınlanan iftar programında Ömer Tuğrul İnançer’in “Hamile kadınlar sokağa çıkmasın” sözüne ceza verilmemesine ailesinden de tepki geldiğini söyleyen Dursun, Muhteşem Yüzyıl dizisini de internetten izlediğini söyledi.

İşte RTÜK Başkanı Davut Dursun’un röportajından bir bölüm:

TRT’de yayınlanan iftar programında Ömer Tuğrul İnançer’in “Hamile kadınlar sokağa çıkmasın” sözüne ceza vermediniz. Karınız ya da kızınız bu konuda ne düşünüyor?
Siz de yaşlıların sokağa çıkması estetik değil diyebilirsiniz. Bu müeyyide gerektirebilir mi? Hamilelerin sokağa çıkması estetik değil açıklamalarını karar odasında defalarca izledik. Burada insan onurunu rencide eden bir durum var mı, hepsine baktık. Sonunda ihlal olmadığına karar verdik. ‘Toplum tepki gösterdi, o zaman ceza verilmeli’ gibi bir düşünce yanlış. Bu ihlal var demek olmuyor. Bir kişinin hamile kadınlarla ilgili eleştirisi söz konusuydu. Üstelik baştan sona izlediğinizde aslında kişinin yanlış anlaşılmış olabileceğini görüyorsunuz. Evet hamile kadınların sokağa çıkması ile ilgili bir eleştiri var ama ‘Ayıptır ayıp’ lafı, ‘Kanatlısı kanatsızı’ diye bahsedilen bir ürünün televizyonlarda reklamının yapılmasıyla ilgili. Yani hamile kadınların sokağa çıkması ile ilgili değil. Basında bir çarpıtma vardı. O nedenle ceza vermedik. Sokağa çıkan hamile kadınlara terbiyesiz demeye kimsenin hakkı yok. Ceza vermememize kızım bile tepki gösterdi. Beni telefonla arayıp ‘Buna ceza vermediniz mi?’ diye sordu. Eve geldiğinde de konuşma imkanımız oldu. Ona durumu anlatınca hak verdi.

RTÜK'ten 'sokakta hamile terbiyesizlik' kararı


En iyi bildiğiniz dizi hangisi?
Kızım genelde yabancı dizi yayınlayan kanalları izliyor. Benim çok vaktim olmuyor ama kamuoyunda tartışma yaratan bir konu varsa oturup internetten izliyorum. Ama en fazla fikir sahibi olduğum dizi Muhteşem Yüzyıl. O kadar çok tartışma konusu oldu ki. Bu nedenle izledim. Hatta kızım Amerika’dayken siyaset dersi veren hocası bile bu kadar tartışma yaratan dizi ne diye merak edip kızıma ‘Nasıl izleyebilirim?’ diye sormuş. Bir de eleştirel gözle arada bir Huzur Sokağı’nı izledim.

RTÜK’ün gündemine gelen programlar aynı zamanda çok izleniyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bir dizinin RTÜK’ün gündeminde olduğu algısı o dizinin izlenirliğini artırıyor sanırım. Örneğin ne ‘Bir Kadın Bir Erkek’teki karakterleri ne de Behzat Ç.’yi RTÜK evlendirdi ama herkes öyle biliyor.

TRT'de ilginç yorum: Hamile kadınlar sokakta gezmemeli


Bazı filmlerde tablolar sansürleniyor. Bunu RTÜK mü istiyor?
Bazı film ve dizilerde tablodaki kadın görüntüsünün buzlanmasını RTÜK istemiyor. Kanunumuzda böyle bir madde yok. Ama yayıncı yapıyor. Bu da onların editoryal sorumluluğu. Şu anda kanun gereği sigara ve içki görüntüsü buzlanıyor. Ama benim şahsi kanaatim buzlama ekranlarda çirkinlik yarattı. Bir belgeselde Atatürk ’ün elindeki sigaranın buzlanması tepki aldı. Ama kanun böyle. Bu durumun sağlık bakanlığı’nca bir yönetmelikle düzenlenmesi gerekiyor. Yani ‘Belgeseller kanun dışındadır’ denmeli. Aksi halde ceza veriliyor. Ama yönetmelik düzenlenmesi konusunda Sağlık Bakanlığı’na başvurmayı düşünebiliriz.

Ömer Tuğrul İnançer: Hamileleri gören genç kızlar doğurmaktan korkuyor


Tepki gösterdiğiniz yayınlar var mı?
Ben çok iyi bir izleyici değilim. Ama tabii hiç televizyon izlemiyor da değilim. Özellikle tartışma programları çok dikkatimi çekiyor. Evlilik programlarını hep karar odasında ihlal var mı yok mu diye izledim, hiç baştan sona izlemedim. Bazı programlara tepki gösteriyorum. Özellikle Gezi olaylarında 24 saat canlı yayın yapan kanalların bilgileri teyit etmeden yayın yapmasına sinirlendim.


  http://www.radikal.com.tr/114563311456339

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ceza verilmemesi doğrudur fakat... - Ömer Erciyes

  bu tip açıklamalara ceza vermeyen rtük doğruyu yapmıştır. ifade özgürlüğü kapsamında ceza verilmemesi çok güzel olmuştur hatta. ancak, bu standartları bizler şimdi her durumda bekliyoruz. örneğin biri çıkıp ifade özgürlüğünü, muhafakazarlığa karşı cepheden kullandığında da rtük aynı tahammülü göztermelidir! amaaaa bunu bekliyor muyuz, bunun olabileceğini hayal edebiliyor muyuz, asla!

  Kızınız bile yanlı tutumu kabul etmemiş! - by-bucur

  Kızınız bile yanlı tutumu kabul etmemiş! Bir çok kanala verilen cezaların gerekçelerine baktığınızda hamile açılamasına hatırı sayılır bir ceza vermeniz gerekirdi. Hakkaniyetinizi kaybettiniz.

  "kanalların bilgileri teyit etmeden yayın yapmasına sinirlendim" - keryil

  neyin teyitinden bahsediyorsunuz beyefendi? zannedersiniz teyit edilecek bir makam kalmis da yayin yapmaya cesaret eden iki uc televizyon usenip teyit ettirmemis. bastan sona devletin yalan soyledigi ve medyanin sustugu, konusmaya baslayinca da devletin yalanlarini aktarmaktan ileri gidemedigi (devlete ilk gunden itibaren inansaydik hala hicbir olumden haberimiz olmayacaki buyuk ihtimalle) bu olaylarda sinirlendiginiz sey "teyit yoklugu" olduysa ne diyelim ki biz size? gozunuz rtuk ihlali aramaya oyle alismis ki "haber yoklugu"nu "teyit yoklugu"nun yaninda iskalamissiniz.

  Ya Bırak Edebiyatı - RadikalGokhan

  Ben çıksam bi tv programında "kafaya türban takıp sokaklara çıkmak terbiyesizliktir!" desem, "ifade özgürülüğü ya" diye ceza vermezsiniz, yedik.

  Kolektif yanlış anlama - X120

  Memleketçe ne izlediğimizi anlamıyormuşuz da RTÜK başkanı programların tamamını izlemeden doğrusunu anlayıveriyormuş! RTÜK nedir, hangi amaca hizmet eder, hangi çağdayız da aklımıza eseni sansürlüyoruz?... gibi sorulara makul bir cevabı olan insan, zaten böyle bir kurumun başında bulunmaz.

  Hasbelkader baskanlik - akrep93

  Bazen burada yorumlarda okudugunu anlamayip baska seyler yazanlara kiziyorum.Artik kizmam,Rtük baskani bile dinledigini anlamiyorsa yapacak birsey yok.(Anlamadigini sanmiyorum bizden daha akilli oldugunu sandigi için olayi manipüle etmeye çalisiyor.)Tabi ki herkesin estetik anlayisi farkli kimseye de karismaya hakkimiz yok.Ama orada milletin tepkisi olayi estetik bulmamasi degil,toplum mühendisligine soyunulmasi ve en önemlisi de olayi terbiyesizlik olarak göstermesi.Rtük baskani bunlara hiç deginmemis.Deginse çark edecek çünkü.

  bi de gülmüş.... - messomuallim

  o ceza vermedim değil,veremedim olacak.hükümet kanalından yayın yapan hem de müktedirlerden takdir alan bir zatı aliye ceza vereceksin ha....nerde o yürek..