RTÜK Başkanı'na soru...

Kanal D Genel Müdürü Murat Saygı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Fatih Karaca'nın, 'BBG evi' türü TV programlar için 'Utanç duyuyorum' sözlerini 'anlamsız' olarak değerlendirdi.

İSTANBUL - Kanal D Genel Müdürü Murat Saygı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Fatih Karaca'nın, 'BBG evi' türü TV programlar için 'Utanç duyuyorum' sözlerini 'anlamsız' olarak değerlendirdi. Karaca'nın basın toplantısındaki 'agresif' tarzını eleştiren Saygı, bu programlarla ilgili şu açıklamayı yaptı:
"RTÜK Başkanı Fatih Karaca'nın basın toplantısını son derece yersiz ve anlamsız buldum. İki gün önce reklam konulu toplantıda gündem bu programlara kaymış, sıkıntılarını dile getirmiş ve TV yöneticilerine söz konusu sıkıntılarını giderecek vakit dahi vermeden bu basın toplantısını yapmıştır. Bence esas hata buradadır.
Öte yandan basın toplantısındaki sinirli ve agresif tavrı bugüne kadar sergilemediği bir yöntemdir. Konunun özünün dışında Karaca'nın ifadeleri içinde 'vahşi kapitalizm ürünü', 'reklamveren', 'kanal', 'reyting saadet zinciri' gibi deyişler kullanılmıştır ki, bunlar talihsiz beyanatlardır. Dünyadaki tüm TV kanalları bu üçgen içinde yaşar. RTÜK de bu reklamlardan
ödenen paylarla ayakta duruyor.
Eleştiriye konu programlara gelince: Bu tarz programlar dünyanın her yerinde oldukça fazla izlendiği için yapılmaktadır. Sıkıntı, ilk yapıldığı dönemlerde ön plana çıkan karakterler daha sonraki serilerdeki yarışmacılara örnek oluyor. Bizler yarışmacı seçiminde son derece hassas davranmamıza rağmen, gerek bu nedenle, gerekse kapalı bir evde uzun bir süre kalmaları bizim de kontrolümüz dışında gelişmelere sebebiyet veriyor.
Özellikle son dönemdeki tartışmalar doğrultusunda bizler de programların ekrana yansıtılan şekillerine müdahale edip tansiyonu düşürdük.
Burada RTÜK'ün dayandığı Alo RTÜK hattına gelen 700 telefon, 70 milyonluk bir ülkede 100 binde 1 ile temsil edilebilen ve istatistiki olarak hiçbir şey ifade etmeyen bir orandır. Bu programları izlemek isteyen Alo RTÜK'e telefon etsin deseniz belki on binlerce insan arayacak. O zaman ne karar vereceksiniz? TV programcılığı izlenecek ve üzerinde konuşulacak programlar yapmaktır. 'Bunlara dur deme zamanı gelmiştir' gibi bir slogan değil, 'Şu şekilde yaparsak kamuoyunun tepsini alamayız, izleyicide tepki yaratmayız' şeklindeki uyarıları daha fazla saygıyla karşılayabiliriz.
Bu tür programlarda olan olaylardan çok, yarışmadan elenenlerin başka kanallar ve programlarda çıkardıkları kontrolsüz hareketlerdir.
Aşk hikâyesi bile çıkardılar
Hatta bugün bu işin temizlenmesine bayrak açan Savaş Ay, birkaç ay önce bu eve girmiş ve gündeme gelmek için aşk hikâyesi bile çıkarmıştır. Ali Kırca ise her gün anahaber bültenlerinde en az 10-15 dakika verdi, en vahim olaylar Gülben Ergen'in programlarında ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla problem bu yarışmalarda değil, bu yarışmaların çıkardığı insanları kontrolsüzce kullanan kanal ve program yapımcılarındadır. RTÜK'ün konuya bu gözle de bakması gerekir."


    http://www.radikal.com.tr/7397997397990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.