RTÜK: Ceza Gezi'den değil tütünden

RTÜK: Ceza Gezi'den değil tütünden
RTÜK: Ceza Gezi'den değil tütünden
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV hakkındaki 146 bin TL'lik müeyyide kararının, Gezi Parkı yayınlarıyla ilişkisinin bulunmadığını bildirdi

Radikal.com.tr - RTÜK’ten yapılan açıklamada, 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun ihlali nedeniyle Halk TV hakkında verdiği müeyyide kararlarıyla ilgili medya organlarında yer alan haber ve yorumlar üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:

“Halk TV logosuyla yayın yapan, Halk Radyo ve Televizyon Yayıncılık A.Ş. unvanlı kuruluş hakkındaki müeyyide kararları, kuruluşun 13 ve 17 Nisan 2013 tarihli yayınlarına ilişkindir. Anılan yayınlarda 4207 Sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin altıncı fıkrasında yer alan ‘Televizyonlarda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamaz, görüntülerine yer verilemez’ hükmünün ihlal edildiği Üst Kurul uzmanları tarafından tespit edilmiş ve rapor düzenlenmiştir. Üst Kurul Uzmanları tarafından düzenlenen raporların tarihleri 29 Nisan 2013’tür. Söz konusu raporlar Üst Kurulun 29 Mayıs 2013 tarihli toplantısında görüşülerek karara bağlanmıştır. Kuruluşun yayın tarihleri ile uzman raporlarının ve Üst Kurulun toplantı tarihine dikkat edildiğinde, anılan müeyyide kararlarının, Halk TV’nin Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yayınlarıyla bir ilgisinin olmadığı açıkça görülmektedir. Öte yandan söz konusu yayın ihlallerinde uygulanacak idari para cezasının miktarı anılan kanunda belirlenmiş olup, Üst Kurulun bu konuda bir inisiyatifi bulunmamaktadır.”


  http://www.radikal.com.tr/113798611379868

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  rTÜK - drhilmi

  EYY rtük, bu halk seni yargıladı ve kapanmana karar verdi: Şimdi önündeki dosyaları itttir git..

  Sizce? - yazarın sonu

  Hükümet bir talimatla Dijitürk'ü TMSF yönetimine soktu. Burada Devlet baskısı yaratmak istemesinin sebebi; Dijitürk'ün daha eylemler başlamadan önce Halk TV ve Artı 1 gibi muhalif kanallara kapısını açması mıydı? Tabi biz o dönem bu bağlantıyı kuramazdık ama bazı şeyler zamanla daha da netleşiyor.

  Sahtekarlar - Bratz

  Bütün devlet kurumlarınıza artık sahtekarlık yalan dolan kanınıza işledi. Gerçek sebebleri açıklayamaz oldunuz. Halk tv ye kesilen cezanın niyetinin ne oldugunun farkındayız

  Lütfen küllahıma anlatınız sayın yetkili - utkuyavuz

  Gerçektende bizi salak zannediyorsunuz ya... teessüf ederim sayın yetkili.

  cnnturk deki penguenleri güldürmeyin. - lastikordek

  mutlaka bir kılıf bulacaktınız elbette. demek ki tüm rtük çalışanları sabah akşam halk tv izliyor. bunu da öğrendik bu cezayla. neyse telafi edilir edilmesine ama yandaş medyaya bu kadar tahammül etmeniz de takdire şayan. halkı kin ve nefrete yönelten başbakanın televizyonlarda gösterilmesi de suç değil mi. ayrıvca meslek ilkelerini yok sayıp iktidarın yaptığı işkenceleri sansürleyenlere ne tür bir ceza gelecek? merak etmeyin onları da bizler düşündük. sizi ve sizin yalakalarınızı türkiyede yaşatmayacak bir demokrasi kuruyoruz. az kaldı şimdiden yappacağınız herşeyi yapın daha sonra türkiye zulmedenlerin yaşayacağı bir floraya sahip olmayacak.

  komiksin rtük - fısıltı

  ceza gezi ve diğer utanç verici görüntülerden değil tütündenmiş hııı biz de yedik bunu

  Yalan!!! - mavi ve beyaz

  Bu güne kadar söylenmiş en büyük yalanlar kategorisinde derece yapacak kadar büyük bir yalan.