RTÜK ceza yağdırdı

RTÜK, Star, Kanal 6 ve Teleon-Kral TV'ye 6'şar, Kanal D'ye de 3 gün yayın durdurma cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Star, Kanal 6 ve Teleon-Kral TV'ye 6'şar, Kanal D'ye de 3 gün yayın durdurma cezası verdi.
RTÜK, dün yaptığı toplantıda, yayınlara ilişkin şikayetler ile İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin raporlarını ele aldı. İş Bankası'na yönelik yayınları nedeniyle Kanal 6, Star ve
Teleon-Kral TV'ye bir günlük yayın durdurma cezası uygulanmasını öngören Üst Kurul, başka bir medya kuruluşu aleyhindeki yayınları nedeniyle de her üç televizyon kuruluşuna 5'er günlük yayın durdurma cezası daha verdi.
Üst Kurul, diğer medya kuruluşu aleyhindeki yayınları nedeniyle Kanal D'yi de üç gün yayın durdurma ile cezalandırdı.
RTÜK, söz konusu yayın kuruluşlarının, yayınlarında, 3984 Sayılı RTÜK Kanunu'ndaki 'kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliği taşıyan yayın yapılamayacağına' ilişkin (j), 'özel amaç ve çıkarlara hizmet eden ve haksız rekabete yol açıcı yayın yapılamayacağına' ilişkin (k) ve 'aksi yargı kararıyla kesinleşmedikçe hiç kimsenin suçlu olarak ilan edilemeyeceği'ne ilişkin (n) bentlerini ihlal ettiklerini kaydetti.
RTÜK Başkanı Nuri Kayış, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu yayın kuruluşlarına son günlerde yaptıkları bazı yayınlardaki ciddi ihlalleri nedeniyle toplam 21 gün yayın durdurma cezası verildiğini bildirdi.
Televizyonların kamuya ait bir değer olan frekansları kullanarak izleyiciye ulaştıkları için, yayınlarında kamu yararını ön planda tutmak zorunda olduklarını vurgulayan Kayış, "Ekranlar, televizyon sahip ve yöneticilerinin özel çıkarları için birbirleriyle dövüştükleri iftira, tehdit ve şantajlara başvurdukları arenalar olamaz" dedi.
Kayış, telefon dinleme ve gizli kamera kullanma yoluyla haber elde ederek yayınlamanın da Anayasa, Türk Ceza Kanunu ve RTÜK kanununa göre suç olduğunu hatırlattı.