RTÜK, erotik kanalları bitirdi

RTÜK, Digitürk'teki Adult Channel, Exotica, Playboy ve Rouge TV'yi yayın paketinden çıkardı. Doç. Cem Pekman: "Avrupa'da düzenleyici otoriteler, şifreli yayınlara karışmaz."

İSTANBUL - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Digitürk üzerinden yurtdışı çıkışlı 'erotik' yayın yapan Adult Channel, Exotica TV, Playboy TV ve Rouge TV'nin yayın buketinden çıkarılmasını kararlaştırdı.
Kurulun 26 Nisan toplantısında, RTÜK Yasası'na aykırı yayın yapan kuruluşlarla ilgili raporlar incelenip karara bağlandı. Dört erotik kanalın yayın buketinden çıkarılmasına karar verilirken gerekçeler şu maddelere dayandırıldı:

 • Avrupa Sınırötesi Televizyon Sözleşmesi'nin 'Program hizmetleri aykırı olmayacak ve pornografi içermeyecek' hükmü.
 • Uydu Yayını Lisans ve İzin Yönetmeliği'nin "Kamu hizmeti anlayış ve sorumluluğu içinde Atatürk ilke ve inkılaplarına, Anayasa'da ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı Cumhuriyet ilkelerine saygılı, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, Türkiye Cumhuriyeti'nin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne ve demokratik kurallara uygun yayınların iletilmesini sağlamakla yükümlüdür" ve "Üst Kurul'ca uygun bulunmayan yurtdışı kaynaklı yayınları iletmemekle yükümlüdürler" bentleri.
  Digitürk yetkilileri, kararla ilgili yorum yapmazken, Marmara İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç Dr. Cem Pekman, uygulamayı eleştirdi. Pekman, Avrupa'daki yayınları düzenleyici çerçevelerin kamuya açık yayıncılık için geçerli olduğunu belirterek, şunları söyledi:
  "Şifreli ve aboneli olarak belli saatlerde izlenen kanallar Avrupa'nın her yerinde serbest. O yüzden Digitürk gibi abone sistemiyle çalışan ve parayla izlenen kanallara bu tür yaptırımlar gereksiz. Bu kanalları izlemek için Digitürk paketini almanız da yeterli olmuyor, erotik kanalı ayrıca istemek gerekiyor."


  • http://www.radikal.com.tr/7452897452890

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.