RTÜK izleyiciyi işaretle koruyacak

Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK), televizyonun olumsuz etkilerine karşı izleyicileri 'akıllı işaretlerle' uyarmaya hazırlanıyor.
RTÜK, çocuk ve gençlerin zararlı yayınlardan korunması amacıyla ekranlarda kullanılacak uyarıcı sembolleri belirledi.

ANKARA - Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK), televizyonun olumsuz etkilerine karşı izleyicileri 'akıllı işaretlerle' uyarmaya hazırlanıyor.
RTÜK, çocuk ve gençlerin zararlı yayınlardan korunması amacıyla ekranlarda kullanılacak uyarıcı sembolleri belirledi. Siyah-beyaz renklerde ekrana gelecek 'akıllı işaretler', aileleri 'şiddet ve korku, cinsellik ile olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar' içeren yayınlara karşı uyaracak.
Uygulama 2005'in sonunda
Hollanda'da da uygulanan sistemin sembolleri üniversitelerin grafik tasarım bölümlerinin teklifleri arasından seçildi. 2005 yılı sonunda AB fonlarının desteğiyle uygulamaya konulacak sistem 'Akıllı İşaretler' adını taşıyor. 'Üzerinde bir göz bulunan TV ekranı görüntüsünde' ve 'Tele' adlı bir logonın kullanıldığı sistem, 'cinsiyet ve ırk ayrımcılığı', 'sigara, alkol ve bağımlılık yapan maddelerin kullanımı' ve 'kötü dil kullanımı'nı, 'olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar' kategorisinde değerlendirecek. Aileler, 'şiddet/korku, cinsellik ve olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar' içeren yayınlara karşı söz konusu sembollerle uyarılacak. Bazı semboller de yayının hangi yaş grubuna uygun olduğunu gösterecek. Öncelikle yayın kuruluşlarında kodlayıcılar belirlenecek.
RTÜK tarafından kodlayıcılara eğitim verilecek ve bir rehber hazırlanacak. Yayıncı, programla ilgili kategorinin sembolünü yayında kullanacak. Sistem önce ulusal kanallarda uygulanacak ve bölgesel ve yerel kanallara kademeli olarak yayılacak.