RTÜK ve SPK denetlenecek

RTÜK ve SPK denetlenecek
RTÜK ve SPK denetlenecek

Gül kendisine bağlı olan Devlet Denetleme Kurulu?nun 2009 programını belirledi.

Gül, DDK'ya SPK ve RTÜK'ü denetleme talimatı verdi. DDK'nın denetleme faaliyeti 2001'de Sezer ile Ecevit'i karşı karşıya getirmiş, MGK'da Sezer Anayasa fırlatmıştı

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisine bağlı olan Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK), 2009 yılı programı içinde aralarında Almanya’daki Deniz Feneri Davası’nda adı geçen Zahit Akman’ın başkanlık ettiği Radyo Televizyon Üst Kurulu’yla  (RTÜK), Kanal 7 televizyonunun hesapları konusunda bir raporu 19 aydır sümen altı etmekle suçlanan Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) da bulunduğu, düzenleyici ve denetleyici kurumların faaliyet ve işlemlerini denetleme talimatı verdi. DDK, Telekomünikasyon Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Kamu İhale Kurumu, Rekabet Kurumu ile Tütün, Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu’nu hakkında ayrıntılı denetim yapacak.
Gül’ün  DDK’nın nasıl çalışmasını istediği, Çankaya Köşkü’nden yapılan bir açıklamayla duyuruldu. Açıklamada, Gül’ün bu kurumlarla ilgili isteği üç kategoride gösterilirken, bu istekler şöyle sıralandı:
“1-Düzenleyici ve denetleyici kurumların faaliyet ve işlemlerinin denetlenmesi. 2-Düzenleyici ve denetleyici kurumların oluşumu, teşkilatı, yetki ve görevleri denetlenmeleri ve kurul üyeleri ile çalışanlarının statüsüne ilişkin hususlar gibi farklı statü ve uygulamaların irdelenmesi ile ilgili inceleme ve araştırma yapılması. 3-Kamuya yararlı dernek statüsünün irdelenmesi ile kamuya yararlı derneklerle ilgili olarak yürütülen iş ve işlemlerin değerlendirilmesine yönelik inceleme ve araştırma yapılması.”
Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanı Gül’ün DDK’nın düzenleyici ve denetleyici kurumlar ve bu kurumların yönetimiyle ilgili denetim yapmasını özel bir başvuru üzerine almadığını, ancak DDK’nın denetim yetkisinin ‘sonuna kadar kullanmasını’ istediğini belirtti.
Almanya’daki üç kişinin dolandırıcılıktan mahkûm olduğu Deniz Feneri Derneği’yle ilgili yolsuzluk davasından sonra CHP Trabzon milletvekili Akif Hamzaçebi, Gül’den DDK’yı devreye sokmasını istemişti.  

Anayasa fırlatma ve kriz
DDK’nın BDDK’yı denetlemesi 9 Şubat 2001’deki Milli Güvenlik Kurulu’nda dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakanı Bülent Ecevit’i karşı karşıya getirmişti. Ecevit, DDK’nın BDDK’da yaptığı çalışmaları eleştirirken, Sezer Anayasal görev olduğunu söylemişti. Hüsamettin Özkan, “O Anayasayı biz de biliyoruz” diye araya gelince Sezer bundan rahatsız olup elindeki Anayasayı Ecevit’in önüne fırlatmıştı. Ecevit de toplantıyı erken terkedip durumu kamuoyuna aktarınca Türkiye’nin en derin ekonomik krizlerinden biri çıkmıştı. (Radikal)