RTÜK'te CHP-MHP ittifak kurdu, HDP kilit parti oldu

RTÜK'te CHP-MHP ittifak kurdu, HDP kilit parti oldu
RTÜK'te CHP-MHP ittifak kurdu, HDP kilit parti oldu
Koalisyon görüşmelerinde "HDP'nin olduğu yerde biz asla olmayız" diyen MHP'nin, RTÜK'te başkanlık koltuğunu alabilmesi için HDP'li üyenin oyu gerekiyor. Çünkü ilk iki turda hiç bir aday gerekli çoğunluğu sağlayamadı. CHP ile MHP arasında ittifak oluşturdu. Bu durumda oylar AK Parti adayı ile eşitlendi. Eğer HDP, muhalefetin adayına destek verirs, RTÜK başkanı MHP'li üye olacak.

RADİKAL - Yıllar sonra RTÜK Başkanı'nın Ak Parti kontenjanından seçilen bir ismin dışından olması gündeme geldi. CHP 'nin RTÜK kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, MHP 'ye RTÜK'te dönüşümlü başkanlık önerisinde bulundu.

Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre, AK Parti kontenjanından seçilen Davut Dursun ve Hasan Tahsin Fendoğlu ile MHP kontenjanından seçilen Esat Çıplak'ın 6 yıllık görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan RTÜK üyelikleri için Meclis'te seçim yapılmıştı. RTÜK'ün yeni üç üyesi; İlhan Yerlikaya (AK Parti), Esat Çıplak (MHP) ve Arif Fırtına (MHP) oldu. 9 üyeli üst kurulda AK Parti'nin üye sayısı 5'ten 4'e düştü. Üst kurulda CHP 2, MHP 2 ve HDP ise 1 üye ile temsil ediliyor. Böylece yıllar sonra AK Parti'nin RTÜK'teki çoğunluğu sona erdi. Yerlikaya (AK Parti), Öztunç (CHP) ve Çıplak (MHP) ve Ersin Öngel (HDP) RTÜK Başkanlığı için aday olmuştu.

RTÜK Başkanlığı için seçim bugün yapıldı. Buna göre, Öztunç, dönüşümlü başkanlık formülü çerçevesinde MHP'li üye lehine adaylıktan çekildi. Öztunç, muhalefet bloğundan bir ismin başkan olması için fedakarlık yaptığını söyledi.

Yapılan oylamada Yerlikaya (AK Parti) 4, Çıplak (MHP) 4 ve HDP'nin adayı Öngel 1 oy aldı. Hiç bir aday gerekli olan 5 oyu alamadığı için başkan seçilmedi. Başkanlık seçimi gelecek hafta yapılacak üst kurul toplantısında yenilenecek. HDP'li üyenin 1 oyu kilit nitelik kazandı.