RTÜK'te 'hamilelik' şerhi: Tehlikeli tavır

RTÜK'te 'hamilelik' 
şerhi: Tehlikeli tavır
RTÜK'te 'hamilelik' 
şerhi: Tehlikeli tavır
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

TRT’nin iftar programında “Hamileler sokağa çıkmasın” sözüne RTÜK tarafından ceza verilmemesi üzerine RTÜK’ün CHP kontenjanından üyesi Ali Öztunç muhalefet şerhi yazdı. Öztunç, şerhte bu yorumun ifade özgürlüğüne giremeyeceğini yazdı.
TRT’de yayınlanan iftar programında tasavvufçu Ömer Tuğrul İnançer’in “Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez” açıklamaları tepkileri de beraberinde getirmişti. RTÜK’e yapılan şikâyetler üzerine kanala ceza verilip verilmeyeceği kurulun 30 Temmuz tarihli toplantısında gündeme alınmıştı. RTÜK açıklamaların ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında olduğu gerekçesiyle kanala ceza vermemişti. Kararın ardından RTÜK Başkanı Davut Dursun da “Ceza vermememize kızım bile tepki gösterdi” demişti.
Oylamada karşıoy kullanan RTÜK’ün CHP kontenjanından üyesi Öztunç, konu hakkında muhalefet şerhi yazdı. İnançer’in açıklamalarının cinsiyet eşitliğine aykırı olduğu belirtilen şerhte şöyle denildi:
“Toplumda ve bilhassa hamile kadınlar üzerinde olumsuz baskı yaratmıştır. Kadınların hamileliğini belli edip etmemeleri kendi takdirlerindedir. Söz konusu yorumlar, ifade özgürlüğü kapsamında değil tam tersine kadınların kendilerini ifade etme özgürlüğüne müdahale amacını taşıyan tehlikeli bir yaklaşımı içinde barındırmaktadır. Öte yandan söz konusu ifadelere yönelik program sunucusunun onaylayıcı ifadeleri de göz önüne alınmalıdır.”


  http://www.radikal.com.tr/114619211461923

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .... - No_Pasaran

  Şimdi benim de "Türbanlı kadın evde otursun, estetik açıdan göz zevkimi bozuyor, ara sıra kocası onu arabayla gezdirip eve geri bıraksın" diyebilme özgürlüğüm var demek öyle mi? öaghkk yazarken bile kendimden iğrendim ama anayasada eşitlik ilkesi var ya hani, insan merak ediyor haliyle...

  Bir bebeğin doğacağı şenliklerle açıklanmalı. - Su Cemre Sim

  Faşizm ırk,din,dil,cinsiyet ayırımı üzerine kurulur. Amaç kadını dört duvar arasına hapsetmektir.Bir süredir başarılı da oldular.Kadını kendi malı olarak gören vahşi erkek sürüsü ,böyle ilkel vaizlerden de ilham alarak ,keyfine her gün birkaç kadını katlediyor.Batı toplumlarında böyle bir gidiş var mı?Nüfusumuzda yaşlanma ve yerinde sayma var,olmasa bile bir bebek büyükçe bir umut,parlak bir gelecektir.Hamile kadınlara toplum sahip çıkmalı,hamilelik kutlamalarla karşılanmalı.

  RTÜK TRT'ye karşı - okannn

  RTÜK hiç TRT'ye ceza verir mi? İlla ki bi kılıf uydurup olayı bertaraf edecekler tabii ki. Bu iki yüzlülüklere alışmayan, hala şaşıran var mı? Ayrıca ceza kesseler de bizim vergilerimizle ayakta duran TRT o cezayı yine vatandaştan topladığı vergilerden ödeyecek.