RTÜK'te 'yandaş medyaya kıyak' kavgası

Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) 29 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde önemli bir bölümü hükümete yakın olduğu iddia edilen bazı televizyon kanallarını ‘yerel’ olarak bildirmesi kavga çıkardı. Bu kanalların seçim döneminde yayın yasaklarını ihlal etmeleri durumunda, ulusal kanallara göre çok daha az ceza ile kurtulacaklarını savunun RTÜK’ün CHP’li üyeleri YSK’ya itiraz etti. 
YSK, yerel seçim hazırlıkları kapsamında RTÜK’e hangi kanalların ‘ulusal yayın’ yaptığını sordu. RTÜK de kayıtlarda ulusal kanal olarak görülen Kanal D, Star, TNT, Kral TV, TV 5, ATV, Show TV, Cine 5, CNBC-e, Habertürk, TV8, Fox, Flash, Ata TV, Kanal 7, Tempo TV, Samanyolu TV, NTV, TV Net ve Meltem TV’nin isimlerini YSK’ye bildirdi. YSK da buna ilişkin kararını Resmi Gazete’de yayımladı.
Ancak kâğıt üstünde ulusal sayılmadıkları halde uydu üzerinden Türkiye’nin her yerinden seyredilebilen tele-vizyonlar tartışma nedeni oldu. TGRT Haber, Ülke Tv, Ses Tv, Kanal 24, Kanal A, Mehtap TV gibi kendi seyirci kitlesi olan ve hükümete yakın kanalların olası bir ihlal durumunda daha az ceza almalarının da yolu açılmış oldu. Mevcut uygulamaya göre yayın ihlalini yapan bir ulusal kanal 5-10 gün arası kapatma cezası alırken, aynı suçu işleyen bir yerel kanal en fazla yedi gün ceza alıyor. 

‘Uydu kanalıyla her yerden izleniyor’
YSK’ya itiraz eden RTÜK’ün üç CHP’li üyesi Şaban Sevinç, Mehmet Dadak ve Hülya Alp şunları kaydettiler:
“Ülke geneline yayın yapan televizyonlar arasında yer almayan ancak ülkemizin tamamına uydudan yayın yapan RTÜK’ten lisanslı çok sayıda televizyon bulunmaktadır. Çoğunlukla siyasal içerikli haber yayıncılığı yapan CNN Türk, TGRT Haber, SKY Türk, Ülke TV, Haber S, Kanal 24, Ses TV, Kanal A, Mehtap TV, YSK kararı ile ülke geneline yayın yapan kuruluşlar kapsamına alınmamış bulunmaktadır. Bu televizyonlar Edirne’den Van’a, Sinop’tan Antalya’ya kadar ülkemizin dört bir yanından çanak antenle izlenebilmektedir ve bu kapsamıyla ülke çapında yayın yapan televizyon kuruluşlarıdır. Yapılan ölçümler Türkiye’de halkın yüzde 50’sinin televizyonu çanak anten aracılığıyla uydu yayınlarından izlediğini göstermektedir. Seçim döneminde tarafsız ve adil yayın yapılmasının sağlanmasının eksiksiz yapılabilmesi amacıyla bu televizyonların da ülke geneline yayın yapan televizyonlar kapsamına alınması gerekmektedir.”